Materiał Partnera

Firma jednoosobowa czy spółka- co jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Firma jednoosobowa czy spółka- co jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej podyktowany jest najczęściej specyfiką branży oraz aspektem wizerunkowym. Prowadzenie spółek i firm jednoosobowych to formy działalności, które cieszą się największym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Warto podkreślić, że między oboma wariantami występują spore różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie księgowości. Warto rozpatrzyć wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań, by w przyszłości firma rozwijała się prężnie. Który z wariantów jest bardziej korzystny?

Opodatkowanie wybranej działalności oraz osobowość prawna

Jeżeli chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą to podatnikiem jest sam przedsiębiorca, który ją założył. Występuje on wówczas jako osoba fizyczna, jest więc zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy rejestracji firmy, przedsiębiorca ma możliwość wyboru form opodatkowania na zasadach:

  • ogólnych- stopa procentowa,
  • podatku linowego,
  • karty podatkowej,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak informuje specjalista z Kancelarii Rachunkowej w Warszawie- spółka z o.o. stanowi odrębny podmiot prawny, dlatego jest obciążona podatkiem dochodowym od osób prawnych, który wynosi 19% od osiągniętego przez spółkę zysku brutto.

Jak wygląda prowadzenie księgowości w obu przypadkach?

Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest bardzo skomplikowane. Przedsiębiorca musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów i zdarza się, że robi to samodzielnie lub z wykorzystaniem programów księgowych. Zdecydowana większość właścicieli jednoosobowych firm, korzysta jednak z pomocy biura rachunkowego, które zajmuje się wszystkimi formalnościami, umożliwiając przedsiębiorcy skupienie się na rozwoju biznesu. Księgowość spółki z o.o. prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych, a dodatkowo prawo nakłada na wspólników obowiązek sporządzania corocznych sprawozdań finansowych. W tym wypadku ciężko obejść się bez doświadczonego księgowego, który zajmie się pełną księgowością firmy. Ponadto właściciele spółek często korzystają również z usług doradztwa podatkowego oraz audytu wewnętrznego, dlatego też zależy im, by biuro rachunkowe, z którym podejmą współpracę, oferowało kompleksowe usługi.

Co jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Przy wyborze formy działalności liczy się przede wszystkim pomysł na interes. Jeżeli dana osoba, chce jedynie spróbować swoich sił w biznesie i nie ryzykować większego kapitału, najlepszym rozwiązaniem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Majątek takiej osoby nie będzie wówczas obciążony w razie niepowodzenia, a w przypadku, gdy biznes nie wypali, będzie można z niego bez obaw zrezygnować. W przypadku, gdy przedsiębiorca planuje zainwestować w przyszły biznes dużą gotówkę oraz kiedy zamierza działać na dużą skalę, lepszym wyborem będzie spółka z o.o. W razie jakichkolwiek problemów, majątek wspólnika będzie chroniony. Prowadzenie spółki wiąże się również z uzyskiwaniem większych dochodów, z których część przeznaczyć będzie trzeba na opłacenie księgowych i specjalistów, których pomoc jest nieoceniona dla początkującego biznesmena.

Opracowanie:
Warszawa, Przasnyska 6A lok. 348
tel. 500 810 127
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz