Materiał Partnera

Firany do salonu. Jakie wybrać?

Firany do salonu. Jakie wybrać?
Dobrze dobrane tekstylia mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób prezentuje się wnętrze salonu. Piękne obrusy, pokrowce czy narzuty na zestaw wypoczynkowe, ciepłe koce i eleganckie poduszki, to tylko niektóre z elementów, które będą budowały nastrój tego pomieszczenia. Nie mniej ważne są tekstylne dekoracje okien, a więc tradycyjne firanki oraz zasłony.


Salon należy do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w mieszkaniu, toteż warto poświęcić mu nieco więcej uwagi podczas urządzania. Jednym z elementów najmocniej rzucającym się w oczy są okna, których dekoracja będzie ważnym elementem aranżacji wnętrza. Jak wybrać odpowiednie firany do salonu?

Dekoracja okienna czy stróż prywatności?

Pierwszym pytaniem, jakie należy postawić sobie przed dokonaniem zakupu dekoracji okiennej, jest jej główna funkcja. Jeśli ma ona służyć ozdobie, doskonałym rozwiązaniem będzie zawieszenie wyłącznie firanek. Jeżeli jednak twój salon znajduje się na parterze lub bardzo blisko sąsiedniego budynku, dekoracja okienna może też chronić pomieszczenie przed spojrzeniami z zewnątrz, a w takiej funkcji lepiej sprawdzi się komplet z zasłonami.

Firanka pasująca do wnętrza

Przystępując do wyboru konkretnego modelu firan miej na uwadze styl panujący we wnętrzu. Nawet najpiękniejsza firanka nie spełni się w roli ozdoby, jeśli nie będzie pasowała do stylu pomieszczenia.

W pokojach urządzonych klasycznie lub tradycyjnie pięknie prezentują się bogato zdobione, marszczone i fantazyjnie upinane firany wykańczane gipiurą, których szeroki wybór znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Tendina.pl. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych rozsądniej jest zawiesić bardziej stonowane ozdoby, a więc firanki gładkie bądź zdobione symetrycznymi wzorami.

Jakiej długości powinna być firanka?

Również długość firany w salonie wpływa na jego ogólną prezencję. Ważne jest, by firana nie była ani zbyt krótka, gdyż zaburzy to optycznie proporcje pomieszczenia, ani zbyt długa, ponieważ w takiej sytuacji będzie układała się nieładnie, co da niechlujny efekt.

Zatem zakup firany musi być poprzedzony dokładnymi pomiarami i obiektywną oceną pomieszczenia, zwłaszcza gdy planujemy wybór firan długich, sięgających aż do ziemi. Długość potrzebnej firanki mierzymy od miejsca zamocowania żabek na karniszu i odejmujemy jeszcze 2 cm, aby mieć pewność, że ozdoba nie będzie „kładła się” na podłodze.

W dobrych sklepach z dekoracjami okiennymi bez trudu znajdziesz firany i zasłony we wszystkich standardowych wymiarach. Jeśli jednak twój salon charakteryzuje się nietypowymi rozmiarami okien i potrzebujesz firanek na wymiar, poszukaj firmy, która nie tylko posiada bogaty wybór materiałów, ale też oferuje możliwość uszycia ich na zamówienie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz