Artykuł sponsorowany

Farby budowlane – rodzaje i zastosowanie

Farby budowlane – rodzaje i zastosowanie

Farby stanowią jeden z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych, które stosuje się przy wykańczaniu powierzchni. Nowoczesne technologie pozwoliły stworzyć gatunki na bazie składników, które zwiększają wytrzymałość malowanych powłok i dodają im atrakcyjności.

Najważniejsze zalety malowania

Wykończenie elewacji budynku czy wewnętrznych ścian pomieszczenia przez pomalowanie ich to sposób prosty, ekonomiczny i ciekawy wizualnie. Nowoczesne farby mają szeroką gamę odcieni, a ilość dostępnych barw zwiększa jeszcze możliwość wykonywania mieszanek w sklepie na życzenie klienta. To najlepszy sposób na precyzyjne dopasowanie koloru do wykańczanego wnętrza. Niektóre produkty mają ciekawą fakturę, która urozmaica wygląd zdobionej powierzchni.

Malowanie to metoda praktyczna, gdyż odpowiednio dobrana farba pozwala na mycie ściany zwykłą wodą bez utraty koloru, a w konsekwencji długie utrzymanie pięknego wyglądu. Poza tym – w przeciwieństwie do stosowania okładzin ściennych - malowanie pozwala na zmianę aranżacji zawsze, gdy jest to pożądane. Farby dobierane są zależnie od tego, jaki ma być ostateczny efekt wizualny lub przeznaczenie pomieszczenia. Na rynku stosowane są obecnie klasyfikacje farb pod kątem rodzaju rozpuszczalnika, połysku lub stopnia zmywalności.

Farby wodorozcieńczalne a rozpuszczalnikowe

Podstawową cechą, która pozwala na podział farb, jest rodzaj składnika, z jakiego zostały wykonane. Pod tym względem wyróżnia się dwie ich grupy:

  • wodorozcieńczalne - mineralne, na bazie wapna, cementu lub krzemianów oraz organiczne, na bazie silikonu lub żywicy epoksydowej,
  • rozpuszczalnikowe - na bazie żywic i innych związków chemoutwardzalnych.

Najistotniejsze różnice pomiędzy farbami sprowadzają się do trwałości i właściwości. To one decydują, czy dany produkt sprawdzi się w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności, temperaturach czy też w miejscu, w którym bywa narażony na ścieranie. Wśród gatunków wodorozcieńczalnych wyróżnia się farby: mineralne, klejowe, emulsyjne (nazywane też dyspersyjnymi), winylowe, akrylowe, lateksowe, akrylowo-lateksowe i winylowo-akrylowe. Z kolei w kategorii farb rozpuszczalnikowych znajdują się produkty: ftalowe (alkilowe), silikonowe, poliuretanowe, chlorokauczukowe, epoksydowe i nitrocelulozowe. Większość tych farb ma zastosowanie zewnętrzne oraz jest wykorzystywana do malowania drewna i metalu.

Farby proszkowe

W bogatej grupie farb lakiery proszkowe, które znajdują się w ofercie firmy Farbomix s.c., stanowią bardzo specyficzną grupę barwników. Produkowane w postaci suchej wymagają specjalnych technik nanoszenia oraz końcowego wypiekania, które pozwala na zespolenie powierzchni materiału z nanoszonym barwnikiem. Taka technika malowania jest niedostępna dla przeciętnego Kowalskiego, bo wymaga profesjonalnych narzędzi i pieców. Z drugiej strony takie wykończenie jest wyjątkowo trwałe, a farbami proszkowymi mogą być malowane gładkie powierzchnie metali, tworzyw sztucznych czy drewna i betonu, których nie pokryją tradycyjne farby budowlane. Malowanie proszkowe również skutecznie chroni powierzchnię przed korozją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz