Materiał Partnera

Fajerwerki – w jaki sposób powstają?

Fajerwerki – w jaki sposób powstają?

Pokazy sztucznych ogni towarzyszą rozmaitym imprezom plenerowym – są oprawą letnich festynów, atrakcją podczas rozmaitych uroczystości i gwoździem programu każdej zabawy sylwestrowej. Podziwiając feerię barw na nocnym niebie rzadko zastanawiamy się, jak to się dzieje, że rozbłyska ono kolorami wspaniałych kwiatów.

Mało kto podziwiając fajerwerki, zastanawia się, na czym polega ta cała magia – zauważa ekspert z Hurtowni Fajerwerków AS. Tymczasem warto wiedzieć, w jaki sposób powstają i działają sztuczne ognie, chociażby po to, by bezpiecznie z nich korzystać.

Z czego powstają fajerwerki?

Nowoczesne fajerwerki zamknięte są zazwyczaj w tubie wykonanej z plastiku lub bardzo mocnego papieru. Niewielka komora znajdująca się u podstawy, zawiera czarny proch. Płomień z zapalonego lontu odpala najpierw właśnie tę część, dzięki czemu fajerwerk szybuje wysoko do nieba.

W większej komorze umieszczone są gwiazdy, będące mieszaniną substancji chemicznych (soli metali), które po podgrzaniu emitują kolor i światło. Gwiazdy w ładunku również otacza czarny proch. Kiedy fajerwerk wzniesie się na wymaganą wysokość, dochodzi do eksplozji prochu w komorze z gwiazdami, co inicjuje ich rozbłysk.

Jak powstają fajerwerki?

Do tworzenia sztucznych ogni zatrudnia się pirotechników, którzy składają każdy ładunek ręcznie. To, w jaki sposób pirotechnik rozmieści gwiazdy w komorze, warunkuje uzyskany efekt. Przykładowo, w azjatyckich fajerwerkach gwiazdy umieszczone są w kulistej komorze, dzięki czemu podczas pokazu podziwiamy idealnie symetryczne wzory.

Ponieważ fajerwerki są materiałami wybuchowymi, podczas ich produkcji wymagana jest najwyższa ostrożność. Fajerwerki powstają w fabrykach, w których muszą być przestrzegane najwyższe środki bezpieczeństwa.

Trudno opisać dokładnie proces powstawania fajerwerków, ponieważ jego przebieg jest różny w rozmaitych zakątkach Ziemi. Stosowanie rozmaitych technik pozwala też na uzyskanie różnorodnych efektów podczas pokazów.

Oceń artykuł (4)
4.8
Komentarze
Dodaj komentarz