Artykuł sponsorowany

Ewidencja czasu pracy kierowcy - ogólne zasady

Ewidencja czasu pracy kierowcy - ogólne zasady

Ewidencja czasu pracy kierowcy to sprawa, która jest regulowana przez polskie prawo. Nie ma więc tutaj miejsca na własne pomysły, czy rozwiązania. Przygotowywanie takiej ewidencji wymaga dokładności i skrupulatnego podejścia do tematu. Jeżeli chcesz poznać zagadnienia prawne dotyczące tego zagadnienia, a także ogólne zasady, jakimi trzeba się kierować, przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz.

Jak wygląda ewidencja czasu pracy kierowcy od strony prawnej?

Przygotowywanie ewidencji czasu pracy kierowcy jest regulowane Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późn. zm.), a konkretnie przez 25 artykuł tej ewidencji, który brzmi następująco:

Art. 25. [Ewidencja czasu pracy]
1. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców w formie:
1) zapisów na wykresówkach;
2) wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
3) plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
4) innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności, lub
5) rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1–4.
1a. W stosunku do pracowników objętych zadaniowym czasem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub ryczałt za porę nocną, nie ewidencjonuje się godzin pracy.
1b. Pracodawcy, którzy prowadzą ewidencję w formie wskazanej w ust. 1, lub których dotyczy ust. 1a, zobowiązani są do prowadzenia indywidualnych kart ewidencji nieobecności pracownika w pracy z podziałem na rodzaj i wymiar.
2. Ewidencję czasu pracy, o której mowa w ust. 1, pracodawca:
1) udostępnia kierowcy na jego wniosek;
2) przechowuje przez okres 3 lat po zakończeniu okresu nią objętego.

W brzmieniu niniejszego artykułu osoba odpowiedzialna za prowadzenie ewidencji czasu pracy zatrudnionych kierowców sama wybiera formę, która najbardziej jej odpowiada. Aby jednak mieć pewności, że wszystkie dane będą się zgadzać, warto skorzystać z pomocy firmy takiej jak Trans Rozliczanie - Rozliczanie Czasu Pracy Kierowców Monika Pałka.  Warto zapoznać się z jej ofertą, jest dość szeroka.

Po co prowadzi się taką ewidencję i jakie są konsekwencje w przypadku zignorowania obowiązku?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest ważne, bo ma na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. W jaki sposób? Chodzi o to, żeby zawodowi kierowcy odpoczywali, kiedy czują się zmęczeni. Przemęczenie może prowadzić w konsekwencji do tragedii. Na podstawie tych dokumentów ustala się również wynagrodzenie pracowników.

Uciekanie od obowiązku, jakim jest prowadzenie ewidencji pracy kierowców, grozi kara grzywny, która może wynosić od tysiąca, do nawet trzydziestu tysięcy złotych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz