Materiał Partnera

Etykiety RFID – czym są i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Etykiety RFID – czym są i gdzie sprawdzą się najlepiej?
Angielski skrót RFID, czyli Radio-frequency identification, przetłumaczyć możemy swobodnie jako system zdalnej identyfikacji radiowej. Z technologią tą możemy spotkać się coraz częściej, ponieważ jej zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści natury praktycznej. Etykiety RFID umożliwiają natychmiastowy odczyt istotnych danych produktu. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, dotyczące tego, w jaki sposób działa cały system i gdzie stosowany jest najczęściej?

Jak to wszystko działa?

Choć rozwiązanie to może wydawać się niezwykle skomplikowane, ponieważ do jego opracowania trzeba było setek ludzi, pracujących przez wiele lat, to sama budowa systemu jest relatywnie prosta. Układ w swojej standardowej wersji składa się z czytnika zawierającego nadajnik, odbiornik i dekoder oraz z anteny nadawczo-odbiorczej. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku budowy etykiet RFID, zwanych również transponderami. Tutaj mamy do czynienia z układem scalonym bez obudowy o wymiarach 0,4 x 0,4 mm, a także z anteną. Czytnik za pomocą anteny nadajnika wytwarza falę elektromagnetyczną, a ta sama lub inna antena falę odbiera, a następnie filtruje i dekoduje, tak by odczytać odpowiedzi znaczników.

Produkcja etykiet RFID wymaga przede wszystkim zastosowania specjalistycznych maszyn, które nie znajdują się na wyposażeniu wielu zakładów. Wszyscy zainteresowani zakupem powinni zwrócić się z prośbą o pomoc jedynie do najbardziej doświadczonych w branży specjalistów. Mowa tutaj o firmach takich jak Comex Sp. z o.o., która od lat zapewnia klientom kompleksowe wsparcie w zakresie produkcji wszystkich rodzajów etykiet. Gdzie zatem etykiety RFID sprawdzą się najlepiej?

Etykiety RFID – zastosowanie

Etykiety RFID swoją ogromną popularność oraz renomę zawdzięczają uniwersalności zastosowania. Obecnie spotkać można je w wielu branżach, w tym głównie w handlu, gdzie służą jako środek do śledzenia przepływu towarów od producenta do klienta. Technologia RFID doskonale sprawdza się podczas obowiązków pośrednio lub bezpośrednio związanych z procesami logistycznymi i magazynowymi. Etykiety tego typu spotka się także w budownictwie, gdzie używane są do kontrolowania i monitorowania sprzętu o znacznej wartości oraz podczas inwentaryzacji przeprowadzanej w firmach lub organizacjach.

Po etykiety RFID często sięgają także duże i średnie firmy produkcyjne oraz zakłady przemysłowe i fabryki w celu synchronizacji procesów wytwarzania, realizowanych w różnych lokalizacjach. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że etykiety RFID w pewnym sensie stanowią skuteczną odpowiedź, na coraz większe wymagania kontrahentów względem efektywności działań. To doskonały produkt dla wszystkich tych, którzy wyjątkowo zwracają uwagę na idealny stosunek ceny, do ewentualnych korzyści
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz