Artykuł sponsorowany

Etykieta w saunie fińskiej – o czym musisz wiedzieć?

Etykieta w saunie fińskiej – o czym musisz wiedzieć?

Biorąc pod uwagę wspólną historię, sauny fińskie są podobne do tych spopularyzowanych w Estonii, Łotwie i Rosji. W odróżnieniu od łaźni tureckiej sauna fińska nie wymaga rytuału kąpieli i peelingu. W niczym też nie przypomina japońskiego onsenu polegające na długiej kąpieli w naturalnym gorącym źródle. Sprawdźmy, czym wyróżnia się sauna fińska i jak należy z niej korzystać.

Przed wejściem do łaźni ważne jest, aby dowiedzieć się nieco więcej o zasadach użytkowania tego miejsca. W tradycyjnej kulturze saunowej ważne jest, aby szanować współtowarzyszy – prywatne sauny mogą być miejscem do spotkań z przyjaciółmi lub ostoją spokoju, która służy do całkowitego wyciszenia.

Prysznic przed i po – sauna fińska

Zawsze weź ciepły prysznic przed wejściem do sauny – to pomaga utrzymać przestrzeń (i siebie) w czystości. Wstępne mycie mydłem usuwa brud i olej ze skóry, ułatwiając pocenie się i intensyfikując doznania. Po seansie warto wziąć zimny prysznic, aby pomóc „zamknąć” pory i zwiększyć przepływ krwi. Nie warto pomijać tych kroków – to właśnie rytuały zapewniają, że skóra zyskuje blask. Warto przy tym zaznaczyć, że w saunach koedukacyjnych noszenie kostiumu kąpielowego jest zwyczajowe, jednak w saunach tej samej płci nie. Nagość jest mniejszym problemem dla Skandynawów niż mieszkańców krajów Zachodnich. Dlatego, jeżeli rozebranie się jest dla Ciebie krępujące, możesz użyć ręcznika.

Tradycyjne role w saunie

Według fińskiego zwyczaju każdy, kto siedzi w pobliżu wiadra z wodą, czyli kiulu, jest odpowiedzialny za polewanie wodą gorących kamieni. Jeżeli nigdy nie byłeś w saunie i obawiasz się, że nie podołasz zadaniu, lepiej usiąść dalej. Ponieważ sauna jest przestrzenią wspólną, zawsze należy konsultować się z innymi przed zmianą temperatury lub polaniem wody na kamienie.

Sauna fińska – ile to trwa?

Każda sesja w saunie trwa zwykle od 5 do 20 minut. Kąpiel w łaźni to nie zawody, kiedy osiągniesz swój limit, natychmiast wyjdź. Zbyt długie przebywanie w saunie może być niebezpieczne dla zdrowia. Aby ochłodzić się między sesjami, często wskakuje się do lodowatej wody. Ciepło sauny i nagłe ochłodzenie dają ekstremalny przypływ endorfin, przez

Większość domów jednorodzinnych w Finlandii ma sauny; wiele budynków mieszkalnych ma wspólne sauny, chociaż coraz więcej Finów instaluje prywatną saunę w swoich mieszkaniach. Moda na własną łaźnię przywędrowała także do Polski – coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na wybudowanie własnej łaźni, np. we współpracy z firmą FHU Witold Klimczak. Trudno przecenić walory zdrowotne i unikatowość sauny fińskiej. Dobrze zaprojektowana i wykonana sauna to inwestycja, która w dalszej perspektywie naprawdę się opłaci. 

Opracowanie:
Świdnik 119
tel. 537 139 815
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz