Artykuł sponsorowany

Etapy prac fundamentowych

Etapy prac fundamentowych

Przygotowując grunt pod budowę musimy wykonać wiele robót ziemnych. Jednymi z najbardziej istotnych są prace fundamentowe. Posiadając wiedzę na ten temat możemy z łatwością nadzorować postępy wykonawców, a także wiedzieć, na jakim stopniu znajduje się realizacja projektu. Same prace fundamentowe dzielą się na kilka etapów, z których każdy jest równie istotny. Tylko rzetelne ich wykonanie zagwarantuje późniejsze bezproblemowe użytkowanie nieruchomości.

Czym jest humus w robotach ziemnych?

Przed przystąpieniem do właściwych prac wykonawcy – np. firma Dip z Reguł – powinni zdjąć humus z obrysu przyszłego budynku. Humus to warstwa ziemi roślinnej, która przydać się może później np. do urządzenia ogrodu. Jej obecność pod domem jest skrajnie niepożądana – osiada łatwiej niż piasek i może to spowodować pękanie ścian działowych oraz podłóg. Ponadto znajdują się w niej niebezpieczne zarodniki grzyba pleśniowego, który mógłby zacząć rozwijać się pod podłogą. A gdzie taki humus jest składowany? Wybrane miejsce nie może być przypadkowe. Najlepiej, żeby trafił tam, skąd najłatwiej będzie go można w przyszłości wziąć i użyć – np. do wspomnianego wyżej urządzania ogrodu. Prócz wygody należy zachować względy bezpieczeństwa i nie tworzyć kupy humusu nad krawędzią wykopów. Nie umieszcza się go też przy drzewach, bo w ten sposób ogranicza się dostęp tlenu do korzeni, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rośliny.

Jak wykonywane są wykopy fundamentowe?

Aby przystąpić do wykonania prac ziemnych związanych z fundamentami musimy najpierw wyznaczyć kontury budynku oraz poziom jego posadowienia. Służą do tego ławy drutowe i punkt orientacyjny – reper. Wykopu dokonuje się tylko do poziomu ustalonego wcześniej posadowienia. Dobrą praktyką jest ręczne wybranie ostatnich 10‐15 centymetrów. Jeśli coś pójdzie nie tak i wykop będzie zbyt głęboki, do jego wypełnienia nie możemy użyć gruntu rodzimego bez zagęszczenia. Świetnie sprawdzą się natomiast chudy beton oraz piasek stabilizowany cementem.

Kiedy wykonuje się wykopy fundamentowe?

Co ważne, wykopu nie można wykonać zbyt wcześnie, czyli na długo przed wykonaniem ław. Nie może się też w nim zbierać woda deszczowa, która prowadzi do rozwodnienia warstw gruntu, a w efekcie osiadania budynku. Niekiedy wykopy należy zabezpieczyć np. stosując deski na ich krawędziach. Ma to swoje uzasadnienie przy ostrych skarpach. Innym sposobem jest tzw. rozparcie. To, w jaki sposób wykop zostanie wykonany, zależy też od rodzaju gruntu oraz ław. Te ostanie mogą być wylewane w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie, co rzutuje na zakres prac ziemnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz