Artykuł sponsorowany

Etapy budowy domu - krok po kroku

Etapy budowy domu - krok po kroku
Proces budowy każdego domu ma określone, niezmienne etapy. Etap przygotowań jest bardzo ważny, bowiem już wtedy należy zadbać o każdy aspekt budowy. Takie rozwiązanie pozwoli na sprawną pracę. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, o czym należy pamiętać podczas planowania harmonogramu prac i co uwzględnia każdy z podejmowanych etapów budowy domu od A do Z.

Etap początkowy - stan 0

Jest to jeden z najważniejszych etapów, którego nie sposób opuścić. Jego odpowiednie przygotowanie rzutuje na cały proces budowy. Na tym etapie należy zająć się wszelką dokumentacją i pozwoleniami. To odpowiedni moment również na określenie specyfikacji domu jednorodzinnego.

Stan 0 rozpoczyna się wraz z kupnem działki budowlanej. Wówczas trzeba również zakupić projekt budowlany – gotowy lub indywidualny.

I etap - stan zerowy

Ogrodzenie całego placu budowy zwykle rozpoczyna etap stanu zwanego surowego. Kolejnym punktem jest wytyczenie dokładnej lokalizacji stawianego domu. Należy pamiętać, że tę czynność może wykonywać jedynie uprawniony geodeta. Kolejno działka ulega wyrównaniu, przygotowuje się fundamenty oraz piwnicę. Na tym etapie możliwy jest także drenaż, który zabezpiecza fundamenty przed wilgocią.

II etap - stan surowy otwarty

Etap II procesu budowy domu najlepiej rozpocząć wiosną. Aby wszelkie prace poszły sprawnie, odpowiednio wcześniej należy zadbać o ekipę budowlaną. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się budową domów od podstaw. Warto zdecydować się na współpracę z doświadczoną i profesjonalną firmą, taką jak Fliz-Bud.

Wykonywane są takie prace jak: wykonanie ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Ponadto wykonuje się więźbę dachową, komin oraz pokrycie dachu.

III etap

Na tym etapie należy skoncentrować się na wykonaniu wszelkich instalacji elektrycznych, gazowych, kanalizacyjnych oraz wodnych. Powinno się również osadzić wszystkie drzwi zewnętrzne i zadbać o solarkę okienną. Na tym etapie, tuż po wykonaniu tych czynności, budowa będzie odpowiednio przygotowana do zimy. Wówczas można zająć się suchymi tynkami i realizacją stałego ogrodzenia.

IV etap - wykończenie i montaż

Etap należy rozpocząć od montażu niezbędnych urządzeń grzewczych. Ponadto wykonuje się prace wykończeniowe kuchni oraz łazienki. Niezbędne jest również wykonanie elewacji zewnętrznej, choć ten etap można wykonać również w innym czasie. Na tym etapie, tuż po zrealizowaniu wymienionych prac, nieruchomość znajduje się w stanie „pod klucz”. Ostatnią czynnością jest umeblowanie domu.

V etap - zakończenie budowy

Zanim zaczniemy się cieszyć użytkowaniem domu, należy jeszcze dokonać ostatnie sprawy formalne, aby mieszkanie w domu było legalne. Trzeba zatem zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wniosek składa się do właściwego nadzoru budowlanego.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz