Artykuł sponsorowany

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu to niewątpliwie powód do dumy, ale jednocześnie początek wielkiej i trudnej przygody. Wzniesienie domu jednorodzinnego jest dużą inwestycją, która pochłonie sporo czasu. Aby prace budowlane przebiegły jak najszybciej, warto dobrze zaplanować przebieg realizacji projektu.

Budowa domu jednorodzinnego jest bardzo czasochłonna, a jej sprawne przeprowadzenie wymaga sporej determinacji – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Wiecha. Jeżeli chcesz jak najprędzej wprowadzić się do własnego domu, staraj trzymać się ustalonego harmonogramu.

Etap I – fundamenty

Prace w terenie zacznij od ogrodzenia działki i wytyczenia budynku. Po wykonaniu pomiarów można przystąpić do kopania fundamentów pod nowy dom. Warto zaopatrzyć je w odpowiednie izolacje przeciw wilgoci. Pamiętaj też, że właśnie teraz należy rozprowadzić wszystkie pionowe części kanalizacji.

Etap II – stan surowy otwarty

Po zabezpieczeniu i zasypaniu fundamentów przystępujemy do budowy pełnej konstrukcji, czyli ścian, stropów, schodów, kominów i dachu. Większość działań wykonywanych na tym etapie to tzw. prace mokre, dlatego warto wykonywać je na początku wiosny.

Etap III – stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty osiągniemy przez wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej. Dla większości osób zmagających się z budową własnego domu jest to moment najbardziej wyczekiwany – w reszcie widać konkretne efekty.

Etap IV – instalacje

Kiedy uda się już zabezpieczyć wnętrze domu przed działaniem czynników zewnętrznych, możemy rozprowadzić niezbędne instalacje elektryczne, gazowe, grzewcze i wodnokanalizacyjne, obsługujące wszystkie pomieszczenia. Wszystkie te instalacje należy poddać testom i dokonać formalnego odbioru prac.

Zazwyczaj w tym samym czasie prowadzone są prace nad elewacją budynku – mówi ekspert z firmy Wiecha.

Etap V – stan pod klucz

Kiedy w nowym domu wszystko już działa, możemy zająć się wykończeniami. Na ścianach kładziemy tynki, docieplamy poddasza, kładziemy parkiety i płytki w łazienkach. Po skończeniu tych prac, możemy już zająć się konkretnym wyposażeniem.

Powyższy tekst jest krótką ściągą z budowy domu jednorodzinnego. Przystępując do realizacji takiego przedsięwzięcia warto skonsultować się ze specjalistą, a pomoc projektantów, geodetów i ekipy budowlanej będzie wręcz niezbędna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz