Materiał Partnera

Ergonomiczna organizacja magazynów

Ergonomiczna organizacja magazynów

Magazyny to pomieszczenia o dużej kubaturze, przeznaczone do przechowywania wielu różnych towarów – surowców i produktów pochodzących z rozmaitych branż. Każdy z takich obszarów asortymentowych to inne warunki wymagane do przechowywania, a także inna powierzchnia magazynowa niezbędna do ich składowania. 


Zagospodarowanie powierzchni magazynowej

Magazyny są nieodłącznym elementem zarówno firm produkcyjnych, jak i sklepów, galerii handlowych, obiektów gastronomicznych i sportowych. Stanowią także podstawową bazę firm logistycznych, zajmujących się przechowywaniem, transportem i przeładunkiem towarów. Z uwagi na generowane przez nie koszty, jakie są efektem wynajmowania określonej powierzchni, jej odpowiednie zagospodarowanie stanowi jeden z najważniejszych czynników ergonomicznego wykorzystania. W urządzaniu takich pomieszczeń ważne jest nie tylko zapewnienie właściwej przestrzeni na półkach, ale też stworzenie warunków, w których dany towar zachowa swoje walory i w razie potrzeby będzie dostępny. 


Podstawą wyposażenia magazynów są odpowiednie regały, swoją konstrukcją dostosowane do specyficznych cech przechowywanych produktów. Drobne opakowania, przechowywane na półkach jednostkowo, wymagające swobodnego dostępu z powodu ich częstego przemieszczania najkorzystniej przechowywać na tradycyjnych regałach półkowych o rozstawie półek dostosowanym do parametrów produktów. Inną konstrukcję mają regały przeznaczone do magazynów produktów w opakowaniach zbiorczych albo wyrobów wielkogabarytowych. W ofercie firmy Dexion Polska Sp. z o.o specjalizującej się w produkcji takiego wyposażenia znalazły się też regały do przechowywania dłużycy oraz regały paletowe, zarówno stojące, jak i mobilne.

Wyposażenie a koszty składowania towarów

Najważniejszym czynnikiem, jaki jest brany pod uwagę podczas planowania zagospodarowania wnętrza magazynu, jest oczywiście koszt składowania towarów. Dostosowanie wielkości regałów, konstrukcji półek i światła między nimi oraz różnych zabezpieczeń i usprawnień pozwala na ergonomiczne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Niektóre grupy asortymentowe wymagają też urządzeń specjalistycznych, umożliwiających ochronę produktów przez psuciem czy zmianą ich właściwości fizykochemicznych. Do takich elementów wyposażenia zaliczają się między innymi mroźnie i chłodnie, w których utrzymuje się niskie temperatury. 


Regały dostosowane do rodzaju przechowywanych towarów umożliwiają ich gęste ulokowanie na półkach, a szczególnie ekonomiczne są te modele, które pozwalają na zmianę położenia półek i dostosowanie wielkości światła między nimi do konkretnych potrzeb. Wśród oferowanych na rynku elementów wyposażenia cenione są regały jezdne, które, wyposażone w odpowiedni system kółek, pozwalają na przemieszczanie całej partii towarów i nie wymagają dostępu do nich ze wszystkich stron. Jednym z problemów jest także wyposażenie magazynów tzw. wysokiego składu, ponieważ ich parametry zmuszają do układania towarów wysoko na małej przestrzeni podłogi. Regały w takich magazynach muszą wykazywać się dużymi parametrami obciążeń, a niezbędnym wyposażeniem są systemy podnośników i drabinek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Pawel Z.
Pawel Z.
27.05.2019
Wszystko czego potrzeba na magazyn można znaleźć na stronie sklepu Skladuj24, który szczerze polecam. Często stamtąd zamawialiśmy i nigdy się nie zawiedliśmy.