Artykuł sponsorowany

Energia ze spalarni śmieci – termiczne przekształcanie odpadów

Energia ze spalarni śmieci – termiczne przekształcanie odpadów

Pomimo dyrektyw unijnych Polska wciąż nie radzi sobie w odpowiednim stopniu z odzyskiem surowców uwięzionych w odpadach. Z roku na rok zwiększa się procentowy udział śmieci przekazywanych do odzysku termicznego, niemniej świadomość społeczna o tej formie pozyskiwania energii jest bardzo nikła. To duży błąd – wszak energia ze spalania odpadów to jeden z bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych sposobów na ich racjonalne zagospodarowanie.

Nowoczesne przetwarzanie odpadów

Termiczny odzysk surowców to potencjalnie najskuteczniejsze narzędzie do realizacji celów unijnych w zakresie przetwarzania i neutralizowania odpadów. Stosując nowoczesne metody – oferowane przez przedstawicieli branży energetycznej, takich jak Solar Turbines – można zapobiec bezsensownemu marnowaniu śmieci, a jednocześnie ochronić środowisko naturalne przed skażeniem i niszczeniem.

Termiczny odzysk odpadów przeprowadzany przez spalarnie miejskie, to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności, dlatego budowanie ekologicznych instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, zapewniających wysoki odzysk energii z odpadów, to konieczność i sposób na odejście od prymitywnego gromadzenia śmieci na składowiskach.

Termiczny odzysk surowców – na czym polega?

Pierwszym etapem odzysku jest przewiezienie odpadów do ITPOK-a i wyładowanie do betonowego zbiornika w specjalnej hali. Przed przystąpieniem do spalania śmieci są dokładnie mieszane, dzięki czemu ich wartość kaloryczna jest wyrównana. Następnie są zrzucane do specjalnej rynny, w której przemieszczają się do paleniska (jedynie siłą grawitacji) i dochodzi do ich termicznej obróbki.

Dzięki zoptymalizowanej temperaturze spalania ilość szkodliwych substancji i związków zostaje zredukowana do minimum.

Produktem termicznego odzysku jest żużel, którego objętość jest znacznie mniejsza niż wkład początkowy. Co więcej, żużel jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego i może być wykorzystany w budownictwie drogowym.

W czasie procesu spalania gorące spaliny ogrzewają kocioł, w którym dochodzi do odzysku energii z odpadów. Energia zostaje uwolniona i służy do wytworzenia pary wodnej, która z kolei generuje energię elektryczną oraz ciepło wykorzystywane do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Cały proces jest w pełni bezpieczny, maksymalnie wydajny i zmniejsza przedostawanie się zanieczyszczeń do atmosfery. W praktyce do środowiska przedostaje się mniej zanieczyszczeń niż w przypadku przeciętnego samochodu.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz