Materiał Partnera

Energetyka przemysłowa też może być ekologiczna.

Energetyka przemysłowa też może być ekologiczna.

Pod pojęciem energetyki najczęściej mamy na myśli prąd elektryczny. W kategoriach przemysłowych chodzi również o wytwarzanie ciepła grzewczego. W naszym kraju tak naprawdę zawsze mamy do czynienia z energetyką cieplną opartą głównie na węglu, która wytwarza oba te parametry jednocześnie z różnymi priorytetami. Jednak i tutaj dotarły ekologiczne sposoby wytwarzania energii.

Podstawowe parametry bycia ekologicznym źródłem energii jest niska toksyczność emitowanych spalin oraz spalanie paliw odnawialnych. W świecie energetyki przemysłowej mamy do czynienia z dużymi mocami elektrowni i ciepłowni, dlatego też paliwo konsumowane jest w dużych ilościach. Do stosowanych w naszym kraju ekologicznych paliw stałych zalicza się:

  • Biomasę rolną,
  • Biomasę drzewną.

Pozyskaniem i dostawą biomasy zajmują się specjalistyczne firmy, posiadające kontrakty z przedsiębiorcami i rolnikami oraz pozyskujące materiał na zasadach skupu. Profesjonaliści z branży, jak podkreśla Tomasz Marach z firmy Tm Wood Supply, zajmują się także poza pozyskaniem surowca jego transportem do elektrociepłowni oraz przeróbką na formę pożądaną przez energetykę, typu brykiet czy pellet.

Biomasa rolna pożądanym paliwem stałym

Firmy zajmujące się skupem produktów biomasy rolnej wychodzą naprzeciw oczekiwań gospodarstw rolnych, oferując odbiór towaru z adresu wskazanego przez klienta. Zagadnienie biomasy rolnej jest szerokie. Polega ono głównie na wykorzystaniu produktów ubocznych prowadzonej produkcji rolnej.

Do najpopularniejszych paliw stałych pochodzenia rolniczego należą:

  • słoma zbożowa,
  • siano,
  • łuski zbożowe,
  • rzepakowe odpady z tłoczenia (wyrost rzepakowy).

Istotnym zagadnieniem jest niska gęstość energetyczna takich paliw, dlatego też stosuje się ich prasowanie a z niektórych wyciska się pellet. Ułatwia to zarówno transport do miejsca przeznaczenia, jak i magazynowanie oraz spalanie w kotłach.

Biomasa drzewna szansą na uratowanie lasów.

Biomasa drzewna jest dobrym i pożądanym paliwem energetyki cieplnej. Jednak aby zachowała ona cechy paliwa ekologicznego, musi pochodzić z odpadów produkcyjnych i ubocznych wycinek drzew. W przeciwnym wypadku groziłoby nam wyraźne zmniejszanie się połaci leśnych, a paliwo to przestałoby być eko. Dlatego też pozyskuje się na przykład trociny z tartaków czy stolarni, drewno odpadowe z papierni, chore i cienkie drzewo leśne, gałęzie z wycinek przydrożnych i miejskich. Drewno takie dostarcza się w formie zrębki ułatwiającej transport i spalanie oraz w postaci pelletu.

Zakłady energetyczne mogą ubiegać się o zielone certyfikaty i pracując równie wydajnie, jak przy stosowaniu standardowych form paliwa, dbać o środowisko. Zwiększenie odbioru biomasy rolnej wynikającej z rozwoju eko energetyki daje szansę na dodatkowy przychód dla, chociażby gospodarstw rolnych.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Sienkiewicza 33 lok. 5
tel. 52 581 09 28
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz