Materiał Partnera

Endoproteza - co i jak?

Endoproteza - co i jak?

Endoprotezy zastępują niesprawny staw sztucznym, dzięki czemu pacjent ma możliwość powrotu do pełnej sprawności oraz normalnego życia. Rodzaj endoprotezy wybierany jest indywidualnie, względem potrzeb osoby chorej. Przy doborze rodzaju endoprotezy brane są pod uwagę takie aspekty jak stan kości chorego czy nawet jego wiek. Zabieg jest refundowany przez NFZ. Wyjaśniamy, na czym dokładnie przebiega i jakie są przeciwwskazania.

Endoproteza - co to jest?

Endoproteza zastępuje niesprawny stan sztucznym. Składa się z panewki, wkręcanej lub wbijanej rozporowo na cement kostny oraz trzpienia wprowadzonego w jamę szpikową kości zakończonego główką. Elementy te zastępują właściwą panewkę i głowę stawu, który jest chory. Pomiędzy powierzchniami metalowymi implantów wprowadzana jest wkładka, najczęściej polietylenowa. Wyróżniamy:

  • endoprotezy mocowane bezpośrednio w tkance kostnej. Metalowa panewka oraz metalowy trzpień nie wymagają do mocowania cementu, porowata gwintowana panewka jest wkręcana bądź po prostu wbijana do przygotowanej już wcześniej tkanki kostnej.
  • Endoprotezy osadzone na akrylowy cement chirurgiczny.

Endoproteza - wskazania

Najczęstszym wskazaniem do endoprotezy są dysfunkcje stawów, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Zabieg jest stosowany najczęściej jako ostateczna metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Rzadko metoda ta jest formą leczenia deformacji czy urazów takich jak złamania szyjki kości udowej lub złamania okolicy krętarza.

Endoproteza - przeciwwskazania

Jest wiele takich chorób, które dyskwalifikują chorą osobę do zabiegu operacyjnego. Do podstawowych przeciwwskazań zaliczamy między innymi:

  • nadwaga,
  • znaczna demencja, która jest często związana z wiekiem, co nie stwarza odpowiednich warunków współpracy z chorym po zabiegu,
  • stwierdzenie ogniska infekcji w ustroju lub owrzodzenia skóry,
  • współistniejące ciężkie schorzenia ogólne, są to np. choroby nerek, choroby układu krążenia, niewyrównana cukrzyca.

Endoproteza - powikłania

Powikłania występują dość rzadko, jednak zdarza się. Do wczesnych powikłań możemy zaliczyć infekcje operowanego stawu, zatorowość płucną czy porażenie nerwu strzałkowego. Do późnych powikłań zaliczamy zwichnięcie stawu, obluzowanie implantu, pękniecie gości udowej, dolegliwości bólowe.

Będąc osobą starszą, lub bliskim kogoś w podeszłym wieku, kto potrzebuje stałej opieki, której samodzielnie nie możesz mu zaoferować, spróbuj skontaktować się z firmą Joanna Tafil Nestor24, której specjalizacją jest m.in całodobowa opieka nad osobami starszymi.

Opracowanie:
Warszawa, Krzyckiego 6
tel. 608 333 286
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz