Artykuł sponsorowany

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów. Co warto o nim wiedzieć?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów. Co warto o nim wiedzieć?

Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechem. Leczenie kanałowe to często ostatnia deska ratunku dla zaniedbanych, zaatakowanych przez próchnicę zębów. Niestety najczęściej kojarzy nam się z długotrwałym, nieprzyjemnym i niestety drogim zabiegiem. Jaka jest prawda? Kiedy konieczne jest wykonanie tego leczenia oraz co jeszcze należy wiedzieć o leczeniu endodontycznym? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?

Profesjonalnie leczenie kanałowe nazywane jest leczeniem endodontycznym, a lekarz je wykonujący endodontą. To dziedzina stomatologii zajmująca się endodontium, czyli dwoma strukturami zębowymi: miazgą i zębiną. Przeprowadzenie tego typu leczenia jest niezbędne, gdy miazga ulegnie infekcji bakteryjnej i rozwinie się w niej stan zapalny. Objawami, które mogą świadczyć o takim problemie, są między innymi:

  • Ból samoistny – taki, który powstaje bez prowokowania bodźcami zewnętrznymi
  • Ból tętniący – występuje równocześnie z biciem serca
  • Ból nocny – powstaje w pozycji horyzontalnej
  • Przerwy pomiędzy atakami bólu, które są niewielkie lub ból ciągły

Jak wygląda leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w kilku etapach:

1. Otwarcie korony zęba i usunięcie miazgi – miazga zostaje usunięta zarówno z centralnej części zęba jak i z ujść kanałów zębowych. Ich ilość zależy od anatomicznej budowy danego zęba. Zęby przednie mają najczęściej po jednym kanale, a boczne średnio 3-4 kanały.

2. Mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych, czyli dokładne ich wyczyszczenie i dezynfekcja.

3. Wypełnienie kanałów korzeniowych, do którego wykorzystuje się najczęściej materiał taki jak gutaperka, czyli naturalny, termoplastyczny polimer.

4. Odbudowa korony zęba – to ostatni etap, w którym lekarz zajmuje się wypełnianiem zęba, np. tworzywem kompozytowym.

Leczenie kanałowe a ból

Mimo, że leczenie kanałowe często kojarzone jest z wielkim bólem i wiele osób reaguje paniką na samą myśl o nim, to tylko jeden z mitów z nim związanych. Choć dla pacjenta może wiązać się z delikatnym dyskomfortem, to leczenie endodontyczne jest metodą bezbolesną. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stan zapalny jest bardzo rozległy i nie może być opanowany za pomocą znieczulenia.

Odpowiedni specjaliści

Dobry gabinet stomatologiczny jest na wagę złota – kompleksowe usługi, profesjonalne podejście i przyjazna atmosfera sprawiają, że wizyty nie kojarzą nam się z bólem i stresem. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybranie odpowiedniego specjalisty. Dobrym wyborem jest Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna im. dr. nauk med. Zbigniewa Żaka, które oferuje zabiegi nie tylko z zakresu endodoncji, ale także chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, periodontologii, stomatologii dziecięcej czy protetyki stomatologicznej. Dodatkowo na miejscu posiada własną pracownię RTG do diagnostyki radiologicznej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz