Artykuł sponsorowany

Elewacje z kamienia naturalnego – piękno, wygoda i prestiż.

Elewacje z kamienia naturalnego – piękno, wygoda i prestiż.

Kamień naturalny to obok drewna, jeden z najpopularniejszych materiałów towarzyszących człowiekowi od wieków. Różnorodność zastosowań i niepowtarzalność wyrobów z kamienia, sprawiły że zainteresowanie tym materiałem nie maleje. To właśnie te cechy, a także wyjątkowa wytrzymałość kamienia naturalnego sprawiły, że coraz większe grono użytkowników decyduje się na wykonanie z tego materiału elewacji swojego domu.

Okładziny z kamienia naturalnego

Nowoczesne narzędzia i technologie sprawiły, że obróbka kamienia naturalnego, nawet jego najtwardszych odmian, stała się dużo prostsza. Pozwoliło to jednocześnie firmom, takim jak Zakład kamieniarski - Wilczyński Waldemar, świadczącym usługi kamieniarskie, na poszerzenie i zróżnicowanie swojej oferty, a co za tym idzie jeszcze lepsze dopasowanie jej do oczekiwań klientów. Dlatego też poszukując elewacji z kamienia naturalnego mamy do wyboru ogromny wachlarz dostępnych produktów. Warto jednak pamiętać, że aby osiągnąć zmierzony i zaplanowany efekt, na wybór elewacji trzeba zdecydować się już na etapie projektowania domu. To bardzo istotne, bowiem to właśnie w momencie pracy nad projektem, zapadają najważniejsze decyzje, które potem nie zawsze są możliwe do zmiany. Kamień naturalny można wykorzystać w różnoraki sposób - do wykończenia elewacji całego budynku lub też w wybranych jego fragmentach. Można nim również podkreślić charakterystyczne dla budowli elementy takie, jak: cokoły, narożniki, słupy. Podobnie szerokie pole do popisu mam w przypadku doboru rodzaju materiału, jego faktury lub wielkości i kształtu. Najpopularniejsze są obecnie piaskowce (o porowatej strukturze wymagający regularnej pielęgnacji), granity, marmury, łupki, wapienie, kwarcyty lub onyksy. Wielką zaletą kamienia elewacyjnego jest także fakt, że w ofercie mamy kamień krojony lub łupany, surowy, a także starannie wykończone płytki. Tego typy rozwiązania cechuje duża trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, co gwarantuje zachowanie dobrego wyglądu elewacji przez długie lata. Warto także wiedzieć, że kamień elewacyjny to doskonały izolator termiczny. Pozwala również zabezpieczyć ściany pomieszczeń przed wilgocią
i zabrudzeniem.

Jak dbać o elewację z kamienia

Mimo że kamień jest bardzo trwałym materiałem, to jednak z czasem się niszczy. Wynika to
z faktu, że zewnętrzne ściany budynku, a co za tym idzie także wybrane przez nas elewacje kamienne, nieustannie narażone są na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce, śnieg lub wahania temperatur, itp. Dlatego też, aby przez długi czas cieszyć się pięknym wyglądem kamienia na ścianach naszego domu, warto go odpowiednio pielęgnować. Kamienie takie jak piaskowce czy wapienie lekkie wchłaniają brud, marmury zaś łatwo zaplamić, dlatego trzeba je impregnować. Tego typu wyroby można także poddawać zabiegom polerowania, szlifowania lub wygładzania. Warto zadbać, aby czynności te wykonywał dobry kamieniarz, dysponujący odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem. Dzięki tym działaniom zmniejsza się ilość porów i nasiąkliwość kamienia, co zapobiega wnikaniu w jego powierzchnię zanieczyszczeń. Kolejnym zabiegiem stosowanym w celu usuwaniu warstwy nieczyszczonego, szarzejącego albo czerniejącego piaskowca lub niepolerowanego granitu, jest piaskowanie, czyli czyszczenie na sucho. Alternatywą dla piaskowania jest mycie wodą lub parą wodną pod dużym ciśnieniem.

Elewacje w całości z kamienia lub wykorzystanie tego materiału do podkreślenia wybranych elementów to doskonałe rozwiązanie, które nadaje budynkowi zupełnie nowe postrzeganie
i podnosi jego prestiż. Aby jednak cieszyć się tym efektem przez długi czas należy zadbać, by elewacje były wykonane przez fachowców, którzy podpowiedzą również jak o nie zadbać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz