Artykuł sponsorowany

Elewacje drewniane czy drewnopodobne – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Elewacje drewniane czy drewnopodobne – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Współczesne elewacje budynków mieszkalnych mogą być wykonywane na szereg różnych sposobów. Klasyczne materiały elewacyjne coraz częściej odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują nowe, łączące najlepsze cechy dobrze znanych rozwiązań. Doskonałym przykładem w tym zakresie służą innowacyjne elewacje drewnopodobne. Wysokiej klasy elewacja drewnopodobna stanowi ciekawą alternatywę dla swojego drewnianego odpowiednika, a pod wieloma względami nawet go przewyższa. Jak to w ogóle możliwe?

Różnica niewidoczna dla oka

Elewacje drewnopodobne – jak sama nazwa wskazuje – stanowią imitację klasycznych materiałów drewnianych. Słowo imitacja nie powinno być jednak odbieranie w sposób negatywny. Mamy tu bowiem do czynienia z produktem wysokiej klasy, wykorzystującym główne atuty drewna naturalnego. Widać to przede wszystkim w samym wyglądzie desek, które z powodzeniem odwzorowują wszystkie dostępne gatunki drewna rodzimego i egzotycznego. Deski imitujące naturalne drewno bardzo silnie nawiązują do natury – tak pod względem faktury, barwy, jak i usłojenia. Są doskonale rozplanowane, tworząc kompletne połączenia elewacyjne. Barwę desek można dobrać według gustu i uznania, a dodatkowy efekt wyrazistości barw da się osiągnąć dzięki powleczeniu warstwą specjalnej lakierobejcy.

Trwałość na miarę oczekiwań

Deski elewacyjne drewniane nie zawsze mogą pochwalić się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Aby utrzymać je w zadowalającej kondycji, niezbędna jest regularna konserwacja. W przypadku elewacji z desek drewnopodobnych taka sytuacja nie ma miejsca. To materiał wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne – promieniowanie słoneczne, opady deszczu i śniegu, wiatr czy wilgoć. Nie płowieje, nie łuszczy się, nie wygina i nie rozwarstwia. Jest odporny na pleśń oraz korniki; nie porasta mchem. Nie trzeba regularnie go czyścić, choć oczywiście warto to robić z uwagi na estetykę elewacji. Do czyszczenia desek wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa bądź też szmatka z wodą i środkiem czyszczącym. W przypadku uszkodzenia któregoś elementu elewacyjnego wystarczy wymienić go na nowy.

Uniwersalność i ekonomiczność zastosowań

Elewacje drewnopodobne to coraz popularniejszy wybór przy projektowaniu domów mieszkalnych i obiektów komercyjnych. Dzięki rozmaitości wzorów i barw profili drewnopodobnych, można z nich tworzyć zróżnicowane aranżacje – sidingi, imitacje drewnianych bali itp. Ciekawe pomysły na wykorzystanie elewacji drewnopodobnych ma w swojej ofercie firma SYLMAG z Marek. Godnym pokreślenia jest fakt, że procedura montażowa desek jest prosta i zajmuje niewiele czasu. Korzystny jest też stosunek jakości do ceny. Żywotność i trwałość desek gwarantuje ich długotrwałe użytkowanie, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić na czasie związanym z szeregiem działań konserwacyjnych, o których trzeba pamiętać w przypadku klasycznego drewna. Zainwestowanie w elewacje drewnopodobne stanowi więc rozważną decyzję, w wyniku której otrzymujemy piękną i trwałą elewację domu, a jednocześnie oszczędzamy sobie wielu zmartwień oraz wydatków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz