Artykuł sponsorowany

Elewacja przegląd najciekawszych metod wykończenia budynku

Elewacja przegląd najciekawszych metod wykończenia budynku

Dom bez elewacji nie prezentuje się dobrze, wygląda na niedokończony, a na dodatek mury, ściany budynku nie są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Precyzyjnie, fachowo wykonana elewacja poprawia estetykę budynku. Jakie są najpopularniejsze rodzaje stosowanych elewacji, czym różnią się między sobą? Czy mamy pełną dowolność w wyborze rozwiązań elewacyjnych, jakie daje nam rynek?

W przypadku zabudów wiejskich raczej mamy zupełną dowolność, co do wyboru sposobu wykończenia ścian, rozwiązań elewacyjnych, na jakie się zdecydujemy. Jednak w przypadku zabudowy miejskiej, czy też obiektów położonych na terenie objętym szczególną np. ochroną architektoniczną, może okazać się, że już w projekcie budowlanym zatwierdzanym przez starostwo będziemy mieli wytyczne, co do sposobu wykończenia ścian. W przypadku miast, terenów chronionych możemy spotkać się z obostrzeniami, co to koloru elewacji, gdyż budynki zwykle w takich miejscach muszą charakteryzować się pewną spójnością określaną w planie zagospodarowania przestrzennego.

Czym kierować się przy doborze elewacji?

Elewacja powinna być spójna z projektem, tj. powinna tworzyć swego rodzaju całość z pokryciem dachowym, stolarką okienną czy też drzwiową. Wśród różnych rozwiązań technologicznych, sposobu wykonania elewacji warto wspomnieć o typach elewacji, jakie możemy wykonać z pomocą profesjonalnych firm budowlanych. Chodzi tu o:

  • Elewacje jednowarstwowe – oparte na tynku cementowo-wapiennym
  • Elewacje dwuwarstwowe – zbudowane z tynku cienkowarstwowego, okładziny i oblicówki
  • Elewacje trójwarstwowe – w postaci cegieł dekoracyjnych, bloczków betonowych.

Rodzaj zastosowanej elewacji na budynku zawsze powinien być uzgodniony w fazie projektowania, celem właściwego doboru materiałów, doboru pozostałych elementów wykończeniowych budynku, jak chociażby stolarka czy rodzaj pokrycia dachowego.

Elewacje kamienne elegancja, szyk i trwałość

Do jednych z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych ostatnimi czasy w wykończeniówce zewnętrznej zaliczamy z pewnością elewacje kamienne. Mnogość rozwiązać, bogata kolorystyka sprawia, że czy to całościowe elewacje kamienne, czy częściowo pokrycie ścian kamieniem naturalnym powoduje, że budynek prezentuje się niezwykle okazale, a przy tym jest właściwie zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych i wody.

Podobny efekt trwały i niezwykle reprezentacyjny osiągniemy w przypadku zastosowania płytek elewacyjnych czy cegieł klinkierowych. W przypadku tego typu rozwiązań niebagatelne znaczenie ma fakt, iż elewacje klinkierowe praktycznie nie wymają od nas żadnych prac konserwacyjnych.

Tradycja i klasyka elewacyjna w nowoczesnej formie

Do klasycznych materiałów stosowanych przy pracach elewacyjnych zaliczyć możemy elewacje drewniane, które idealnie komponują się zarówno z elementami wykończeniowymi z kamienia, jak i metalu. Przy tego typu rozwiązaniach trzeba jednak szczególnie zadbać o wysokiej klasy drewno, którego wilgotność nie może przekraczać 18%.

Niebanalne efekty wizualne osiągniemy również przy zastosowaniu elewacji tynkowych, grubo lub cienkowarstwowych. Tynki grubowarstwowe pozwalają na stosowanie gotowych mas tynkowych układanych bezpośrednio na murze, są stosunkowo pracochłonne, wymagają zastosowania trzech warstw i niestety nie są byt odporne na wilgoć. Dlatego na popularności zyskują tynki cienkowarstwowe, które są idealne zarówno do układania na styropianie (tynki akrylowe), jak i wełnie mineralnej (tynki mineralne).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz