Artykuł sponsorowany

Elementy umowy o nadzór inwestorski

Elementy umowy o nadzór inwestorski

Inspektor nadzoru inwestorskiego czuwa nad prawidłowym przebiegiem prac budowlanych. Jego rola jest niezwykle ważna, dba on o interesy swojego klienta oraz dobro publiczne. Inspektor ma ustawowo narzucony pewien zakres obowiązków. Jednak aby współpraca z nim przebiegała sprawnie i bezproblemowo, warto podpisać umowę. Zobacz, jak powinna wyglądać umowa między inspektorem a inwestorem.

Elementy umowy

Umowa o nadzór inwestorski jest zwykle zawierana na piśmie w formie umowy o dzieło lub zlecenie, bardzo rzadko jest podpisywana umowa o pracę.

Dokument powinien zawierać elementy wspólne wszystkim umowom: data i miejsce zawarcia umowy, termin rozpoczęcia i zakończenia prac, dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy. Oprócz tego powinny się w niej znaleźć zapisy określające specyfikę prac, wynagrodzenie, sytuacje, w których jest możliwe odstąpienie od umowy, sposób rozstrzygania sporów.

  • Przedmiot umowy. Określ lokalizację i charakter budowy. Jeśli umawiasz się na dodatkowy zakres obowiązków (oprócz tych określonych w ustawie), należy je spisać. Warto też dodać informację o częstotliwości przebywania inspektora na budowie.
  • Wynagrodzenie. To kolejny element do uwzględnienia w umowie. Wskaż wysokość i terminy wpłat oraz sposób zapłaty. Warto również uwzględnić sytuacje, w których zakres obowiązków ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu i adekwatnie zmienia się wtedy wynagrodzenie inspektora.
  • Odstąpienie od umowy. Określ, w jakich sytuacjach inspektor i inwestor mogą odstąpić od umowy.
  • Rozstrzyganie sporów. Warto również dodać zapisek o tym, że ewentualne spory będą rozstrzygane przed sądem polubownym. Jest to zwykle szybsze i korzystniejsze rozwiązanie niż rozwiązywanie konfliktów w sądzie powszechnym.

Oprócz powyższych elementów, w umowie powinny być zawarte również informacje o liczbie egzemplarzy umowy i załącznikach (np. pozwolenie na budowę i inne dokumenty). Profesjonalny inspektor, np. z firmy Iwbud nie odmówi podpisania umowy, ponieważ wie, że zabezpiecza ona interesy obu stron.

Kiedy obecność inspektora jest obowiązkowa?

Ogólnie rzecz biorąc inwestor ma swobodę w podjęciu decyzji o zatrudnieniu inspektora, np. z firmy Iwbud. Nadzory budowlane, przeglądy okresowe obiektów. Lipowski J. Są jednak sytuacje opisane w ustawie o prawie budowlanym, gdzie inspektor nadzoru budowlanego jest niezbędny. Nazdór budowlany jest wymagany w przypadku wysokiego stopnia skomplikowania robót budowlanych lub warunków gruntowych bądź też negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Inspektor jest niezbędny przy budowie np.:

  • Budowli mostowych, w tym wiaduktów, estakad.
  • Budynków użyteczności publicznej o kubaturze 2.500 m3 i większej.
  • Zapór ziemnych i wałów przeciwpożarowych większych niż 3 m.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz