Artykuł sponsorowany

Elementy napędów maszyn. Przegląd rozwiązań

Elementy napędów maszyn. Przegląd rozwiązań

Napęd to silnik bądź inny element urządzenia, który po pobraniu określonego rodzaju energii oddaje ją w postaci mechanicznej. W przypadku maszyn technologicznych jest to cały układ, którego zadaniem jest przekazywanie energii mechanicznej ze źródła do maszyny. Składa się on głównie z silnika wraz z systemem sterowania, przekładni czy też zasilacza. Każdy z wspomnianych elementów pełni określone funkcje. Co warto o nich wiedzieć?

Elementy napędów – charakterystyka

W ofercie wielu firm, w tym Pawo-Alu System, można znaleźć wysokiej jakości elementy napędów maszyn, wykonane w renomowanych fabrykach. Do najpopularniejszych można zaliczyć sprzęgła kłowe, zębate i przeciążeniowe oraz przekładnie kątowe. Wykonane za pomocą odpowiedniej technologii, wyróżniają się wysoką jakością, zgodnością z normami, trwałością, ale też wysoką sprawnością. Co warto wiedzieć o poszczególnych ich rodzajach?

Koła pasowe i przekładnie pasowe zębate

Zarówno koła pasowe zębate, jak i wały pasowe wykonane mogą być w standardzie HTD, calowym, metrycznym czy też RPP. Zapewnia to ich pełną kompatybilność z wszelkimi urządzeniami wykorzystującymi je. W gamie elementów napędów maszyn dostępne są również ich synchroniczne wersje, które cechuje najnowocześniejsze i najbardziej wydajne zasilanie systemu przesyłowego. Wyróżniają się wśród innych wszystkimi zaletami klasycznych napędów taśmowych.

Przekładnie kątowe i odwracające kierunek

Ważnym elementem napędów maszyn są również przekładnie kątowe wykorzystywane do zmiany wektora kierunku przesyłu mocy. W zależności od producenta ich prędkość wejściowa może wynieść nawet 1400 obrotów na minutę, co pozwala zapewnić ich żywotność na 10.000 motogodzin. Dostępne są w wersji z różnym przełożeniem. Wyróżnić możemy przekładnie:

  • 1:1 – są wykorzystywane wyłącznie do zmiany kierunku przeniesienia napędu przy zachowaniu prędkości obrotowej,

  • 1:2 – ich zadaniem jest redukcja obrotów wyjściowych z przekładni kątowej o połowę w porównaniu z zasilaniem,

  • 1:3 – pozwalają uzyskać 3-krotnie niższe obroty wyjścia w stosunku do tych zasilających.

Sprzęgła kłowe i jednokierunkowe

Są to elementy przeniesienia napędu, które są wykorzystywane do niwelowania minimalnych braków współosiowości oraz złagodzenia momentu startu i zatrzymania współpracujących wałów napędowych. Zakres wielkości mechanicznych sprzęgieł kłowych pozwala przenieść moment obrotowy do 2454 Nm. Z kolei ich wersja jednokierunkowa to wolne koło, które pozwala go przenieść w jedną stronę i umożliwia jego swobodny powrót w kierunku przeciwnym. Mogą być wykorzystywane w różnoraki sposób, np. w elementach zabezpieczenia maszyn, ale też w przypadku konieczności zmiany ruchu posuwisto-zwrotnego na obrotowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz