Artykuł sponsorowany

Elementy instalacji hydraulicznej i sprawdzanie jej sprawności

Elementy instalacji hydraulicznej i sprawdzanie jej sprawności

Instalacja hydrauliczna zbudowana jest z układu połączonych przewodów i urządzeń, których zadanie polega na doprowadzaniu wody do określonych wnętrz. Podkreślić należy fakt, że montaż instalacji hydraulicznej jest dużo łatwiejszy niż ten dotyczący elektrycznej czy też gazowej. Jednakże w tym przypadku również potrzebne jest wsparcie specjalisty. Poniżej przedstawiamy, jakie są elementy wspomnianej instalacji i jak ocenia się jej sprawność.

Z jakich elementów składa się instalacja hydrauliczna?

Instalacja hydrauliczna doprowadzana jest do punktów poboru wody w łazience, WC, kuchni, pomieszczeń gospodarczych, a także pralni – informuje specjalista reprezentujący firmę Hydro-Bud Jarosław Brill, która świadczy kompleksowe usługi hydrauliczne. Poza zimną wodą potrzebna jest także ciepła. Może być ona podgrzewana na różne sposoby. Jednym z rozwiązań są podgrzewacze zainstalowane przy bateriach. Od przyłącza prowadzi się główny przewód z zimną wodą, a od niego odchodzą rozprowadzenia do każdego z punktów poboru. W przypadku gdy woda podgrzewana jest w kotle, rurę podłącza się do baterii, a także do źródła ciepła. Równolegle za nim biegnie przewód z ciepłą wodą.

Sprawdzanie sprawności instalacji hydraulicznej

Po przeprowadzeniu wszelkich prac montażowych należy zweryfikować sprawność instalacji hydraulicznej. Dokonuje się tego przed zakryciem rur lub podkładu podłogowego. Instalację poddaje się tak zwanej próbie ciśnieniowej. Dzięki temu sprawdza się jej szczelność. Na tym etapie łatwo można usunąć wszelkie przecieki. Warto podkreślić, że instalację, która układana jest w podłodze, poddaje się próbie zarówno po ułożeniu rur, jak i przed ułożeniem posadzki. W tym przypadku warto pozostawić instalację pod ciśnieniem podczas wykonywania takich prac. To sprawia, że miejsca uszkodzenia widoczne są od razu. Sprawdzanie szczelności instalacji wodnej przeprowadza się zgodnie z zaleceniem producenta rur.

Instalacja hydrauliczna, która przechodzi test, musi być w całości zamontowana, ale bez przyłączonej armatury. W niektórych punktach można zainstalować normalne zawory przelotowe. Podczas próby można je zatkać korkiem wykonanym z ocynkowanej stali. Podczas weryfikacji szczelności temperatura wewnątrz obiektu musi przekraczać 5oC. Zmiany ciśnienia kontroluje się przez wykorzystanie manometru z dokładnością 0,01 MPa. Powinien być on podłączony w najniższym punkcie instalacji. Zaleca się nie przekraczać wartości, która dopuszczalna jest dla poszczególnych komponentów systemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz