Elementy instalacji elektrycznej

Elementy instalacji elektrycznej

Budowa domu to nie tylko jakość cementu i rodzaj pokrycia dachowego, planowanie rozmieszenia pokoi czy wyposażenia kuchni i koloru ceramiki w łazience. Do kluczowych elementów należy zaplanowanie i odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej. Składa się ona z pięciu podstawowych elementów.


1. Obwody odbiorcze

Obwody odbiorcze, jako część instalacji elektrycznej, służą do zasilania odbiorników czy gniazd wtykowych.


2. Osprzęt

Osprzęt czyli łączniki i gniazda wybiera się w zależności od rodzaju pomieszczenia do którego zostaną zastosowane. Łączniki umieszcza się na standardowych wysokościach i miejscach. Przykładowo w pokojach występują przy drzwiach, od strony klamki na wysokości ok 1,4 m od podłogi, w kuchni na wysokości ok 100 cm nad podłogą. W przypadku gniazdek umieszcza się je tak, aby były jak najmniej widoczne, dlatego instaluje się je 30 cm nad podłogą, a miejsce montażu ustala się w zależności od potrzeb domowników.


3. Puszki

Puszki występują w tynku lub pod nim. Wybierane są w zależności od liczby przewodów czy rozgałęzień.


4. Rozdzielnica 

Rozdzielnica jest to centralny punkt instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest zabezpieczanie przed np. przepięciami. Zawiera ona tzw. zabezpieczenia nadmiarowo prądowe i różnicowoprądowe oraz instalację wewnętrznej ochrony przed przepięciami występującymi w związku z warunkami atmosferycznymi lub występującymi na łączach.


5. Wyłączniki

Wyłączniki to inaczej zabezpieczenie nadmiarowo prądowe, czyli reagujące na przeciążenia lub zwarcia mogące wystąpić w obwodzie. Działają one poprzez jak najszybsze odłączanie obwodu spod napięcia, eliminując w ten sposób zagrożenie np. pożar. W domach montuje się wyłączniki główne lub jedno i kilku obwodowe.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży