Artykuł sponsorowany

Elementy drogi kolejowej

Elementy drogi kolejowej

Polska infrastruktura kolejowa z roku na rok jest coraz bardziej modernizowana. Jest to zjawisko bardzo korzystne i pożądane, bo to właśnie transport pociągami, jest dzisiaj bardzo potrzebny zarówno do przewozu osób, jak i towarów na duże odległości. Nie mogłoby to się jednak odbywać bez sprawnych dróg kolejowych, które dzisiaj wyróżniają się swoją wysoką trwałością i solidnością. Poznaj najważniejsze elementy infrastruktury kolejowej.

Budownictwo kolejowe

Wbrew pozorom nakłady publiczne na infrastrukturę kolejową są bardzo duże i przy niektórych inwestycjach znacznie przewyższają te dotyczące budownictwa drogowego. Wznoszenie dróg kolejowych jest bowiem bardzo złożonym i wieloetapowym działaniem, które musi na olbrzymich obszarach uwzględniać uwarunkowania geotechniczne, środowiskowe, czy też terenowe. Realizacja sieci połączeń torów wymaga zatem współpracy pomiędzy instytucjami państwowymi, jednostkami administracji publicznej, biurami projektowymi, biurami geotechnicznymi, dostawcami technologii i konstrukcji, a także z firmami wykonawczymi. Jedną z nich, która wyróżnia się również wysokimi kompetencjami związanymi z przygotowywaniem projektów i dostarczaniem materiałów nawierzchni kolejowej, jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe In-Tor s.c.. Ma ono za sobą dziesiątki wykonanych inwestycji na terenie całej Polski.

Najważniejsze elementy drogi kolejowej na szlaku

Przed projektantami i wykonawcami drogi kolejowej zawsze stają olbrzymie wyzwania. Realizacja zamówienia publicznego związanego z budową szlaku torów, jest możliwa tylko dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, innowacyjnych technik budowlanych i instalacyjnych, a także kompetencji całego sztabu konstruktorów oraz techników. Dzięki ich wiedzy w szybkim czasie mogą powstawać dane odcinki dróg kolejowych, na które składają się: nawierzchnia kolejowa i podtorze, urządzenia trakcji elektrycznej, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a także obiekty inżynierskie. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj drogi kolejowe wykonuje się najczęściej na nasypie, bądź w przekopie. Do elementów nawierzchni klasycznej torów, zalicza się zaś szyny kolejowe, podkłady, przytwierdzenia szyn do podkładów, podsypki, a także różnego rodzaju warstwy zabezpieczające. Warto wiedzieć, że to od jakości nawierzchni zależy, jak długo dany szlak będzie mógł być bezusterkowo użytkowany zarówno przez pociągi transportu osób, jak i towarów – te wyróżniają się olbrzymim tonażem. Dobrze przygotowany podkład i podsypka, zakupione od profesjonalnego dystrybutora, pozwolą na odpowiednie przenoszenie na podtorze obciążeń statycznych oraz dynamicznych spowodowanych ruchem pojazdów kolejowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży