Materiał Partnera

Elementy bierne i złącza, czyli elektronika wokół nas

Elementy bierne i złącza, czyli elektronika wokół nas

Elektroniczne elementy bierne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzeń, a od doboru właściwych złączy zależy skuteczne i bezproblemowe połączenie obwodów. Spotykamy się z nimi codziennie – większość urządzeń, z których korzystamy każdego dnia, jest wyposażonych właśnie w tego typu podzespoły, dlatego warto zadbać o to, by były one najwyższej jakości. Za co konkretnie odpowiedzialne są elementy bierne i złącza?

Bierne, ale ważne

Elementy bierne nigdy nie są źródłem energii elektrycznej – mogą ją jednak skutecznie magazynować. To niezwykła cecha rezystorów, memrystorów, kondensatorów czy cewek, które są komponentami obwodów. Pierwsze z nich, znane też bardziej jako oporniki, pozwalają ograniczyć płynący w obwodzie prąd. Działanie rezystora jest ciekawe i przemyślane – nadmiar energii zamieniany jest w ciepło. Efektywność uzależniona jest od wielkości oraz materiału, z którego wykonany został opornik. Rezystory węglowe, cermetowe i SMD to najpopularniejsze typy oporników. Warto wybrać odpowiednie – skonsultowanie z doświadczonym dystrybutorem jest kluczowe w tej kwestii. Firma Scalak. Importer elementów elektronicznych działająca na rynku już od 1990 roku posiada ogromną wiedzę oraz bogaty asortyment elementów elektronicznych biernych. Zalicza się do nich także m.in. kondensatory. Kiedy na okładki tego elementu dostanie się napięcie, ładunek elektryczny pozostaje na nich nawet w przypadku odłączenia od źródła. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach – chociażby w układach zasilających czy w celu ograniczenia przedostających się do sieci zakłóceń, bardzo popularne są te do montażu powierzchniowego. Kondensatory elektrolityczne, tantalowe, monolityczne czy wykonane z tworzywa sztucznego posiadają różne zastosowania i właściwości, zatem warto dokładnie dowiedzieć się, który z elementów będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb.

Wystarczy podłączyć

Złącza to bardzo istotny element codziennego życia, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Gdy włączamy komputer, to kabel z odpowiednim złączem pozwala na przekazywanie obrazu do monitora, dzięki czemu możemy wykonywać wszystkie czynności związane z odczytem, zapisem czy modyfikacją danych. Gniazdo, w którym znajduje się procesor – główny komponent chociażby komputerów właśnie – to również rodzaj złącza. Podłączenie urządzeń do prądu też wymaga specjalnego złącza elektronicznego. Okazuje się, że tak pospolite czynności, jak np. podłączanie urządzenia przenośnego typu pendrive do komputera możliwe jest dzięki zastosowaniu właściwego złącza w obu stronach – poprzez najpopularniejsze USB, do którego podłączyć też można wszelkie akcesoria, np. mysz czy klawiaturę. Przeciętny użytkownik komputera osobistego nie zdaje sobie najczęściej sprawy z tego, jak wiele elementów biernych i złączy zawiera jego sprzęt. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia i łatwego posługiwania się poszczególnymi jego komponentami.

Opracowanie:
Warszawa, Igańska 11
tel. 22 813 10 06
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz