Artykuł sponsorowany

Elektronika w rolnictwie – gadżety, o których się nie mówi

Elektronika w rolnictwie – gadżety, o których się nie mówi

Rolniczy postęp technologiczny zauważany jest zarówno w technologii wykorzystywanych maszyn, metodach pielęgnacji plonów, czy też utrzymywaniu bydła, czy drobiu w jak najlepszym stanie zdrowotnym, a nawet gatunkowym. Warto również wspomnieć o tzw. małej elektronice w rolnictwie, czyli o gadżetach, które pomagają usprawniać pracę  i podwyższać jakość działalności rolnej.

Gdzie zaopatrują się rolnicy?

Przed poznaniem kilku interesujących gadżetów wykorzystywanych przy swoich pracach przez rolników, warto wiedzieć, gdzie są one nabywane, a także, z jakimi punktami handlowymi podejmują współpracę profesjonalne gospodarstwa domowe. Nie sposób nie wspomnieć o sieci sklepów GRENE, które swoje placówki dystrybucyjne posiadają we wszystkich województwach w Polsce. Istotne jest również bardzo ważne udogodnienie, którym jest sprzedaż internetowa. Według statystyk dzisiejsi rolnicy chętnie korzystają z narzędzi handlu elektronicznego, co pozwala im usprawniać swoją pracę i stale zaopatrywać się w różnego rodzaju asortyment.

Jeśli chodzi o najlepsze sklepy dedykowane dla rolników, można w nim znaleźć artykuły z działu jeździectwa, hydrauliki, transmisji mechanicznej, zootechniki, mechaniki pojazdów, części do maszyn rolniczych, a także z szeroko pojętej gospodarki rolnej – produkty od odzieży ochronnej, przez kosiarki, po nawet chemię gospodarczą. Na zainteresowanie powinny jednak zasłużyć urządzenia zaliczane do małej elektroniki rolnej. Są nimi wilgotnościomierze, termometry, urządzenia do kontroli świec zapłonowych, deszczomierze, a także innowacyjne wideoendoskopy. To właśnie nawet w najmniejszych szczegółach tkwi bowiem sukces gospodarczy najlepszych rolników, którzy są w stanie gwarantować różnego rodzaju podmiotom ekologiczną żywność roślinną, a także zdrowe, pełne wartości odżywczych mięsa.

Wilgotnościomierze i deszczomierze

Pierwszym gadżetem, o którym warto wspomnieć, są wilgotnościomierze. Wykorzystywane są one przy różnych pracach rolnych, wśród których należy wymienić pomiary wilgotności bali słomy, czy siana. To dzięki temu można określić przydatność danego zbioru między innymi do przekazania firmom zajmującym się gwarantowaniem energii grzewczej w budynkach mieszkalnych. Wilgotnościomierze przydają się również przy przygotowywaniu posłania dla zwierząt, którym powinno się zawsze gwarantować najwyższy komfort życia. Ciekawostką jest to, że nowoczesne testery wilgotności i temperatury siana mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Pokazuje to, jak bardzo rolnicy dbają o to, aby ich praca wyróżniała się najwyższymi standardami. Ciekawym gadżetem rolniczym są również deszczomierze, które pozwalają rolnikom prognozować opady, co sprzyja ustalaniu harmonogramów zbioru plonów, czy przeprowadzania żniw.

Urządzenia do kontroli świec zapłonowych i videoendoskopy

Kolejnymi urządzeniami małej elektroniki dla rolnictwa są urządzenia do kontroli świec zapłonowych, a także videoendoskopy. Warto wiedzieć, że rolnicy dzięki takim sprzętom są w stanie gwarantować swoim maszynom pełną sprawność. Każda usterka jest szybko wyłapywana i eliminowana – w przeciwnym razie dane gospodarstwo może narazić się na duże straty czasowe, a także na spory zator rolny. Szczególnie warto pochylić się nad videoendoskopami. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia z panelem cyfrowym i ekranem, które pozwalają na ocenianie stanu silników, klimatyzatorów, przewodów rurowych, czy innych konstrukcji mechanicznych o wysokim natężeniu eksploatowania. Najlepsze z nich wyposażone są w przewód o długości 550 centymetrów.  

Termometry elektroniczne dla rolnictwa

Termometry w rolnictwie to wbrew pozorom bardzo ważne urządzenia, które potrafią znacznie podnieść jakość hodowli zwierząt, uprawy plonów, czy przechowywania pozyskanych zasobów. Rodzajów termometrów rolniczych jest wiele. Do najciekawszych i najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • termometry do pomiaru temperatury ziarna siewnego czy wiórów,

  • termometry do pomiaru temperatury powietrza (istotne przy przechowywaniu siana, ziarna, a także tworzenia odpowiedniego mikroklimatu w kurnikach czy stajniach),

  •  termometry do pomiaru składowanych materiałów sypkich,

  • higrometry wskazujące poziom wilgotności powietrza.

Opłacalne inwestycje

Wymienione gadżety rolnicze to nie tylko nowinki techniczne, które mogą usprawnić pracę rolników. Większość z nich wykorzystuje się każdego dnia, w profesjonalnych gospodarstwach. To one w dużej mierze przyczyniają się do zwiększania efektywności wytwórczej, dlatego nie powinny być pomijane w strategiach modernizacyjnych. Warto zatem uwzględnić ich zakup w ramach dofinansowań strukturalnych z PROW.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz