Materiał Partnera

Eksploatacja turbosprężarek w maszynach budowlanych i rolniczych

Eksploatacja turbosprężarek w maszynach budowlanych i rolniczych

Turbosprężarki stosowane są najczęściej w silnikach wysokoprężnych. Te z kolei napędzają nie tylko samochody osobowe, ale również maszyny budowlane i rolnicze. Wpływa na to możliwość uzyskania sporego momentu obrotowego, który pozwala swobodnie poruszać się pojazdami o sporej masie. Jak dokładnie wygląda eksploatacja turbosprężarek w maszynach budowlanych i rolniczych?

Różne modele turbosprężarki

Turbosprężarka, czyli połączenie turbiny oraz sprężarki, to możliwość uzyskania znacznie lepszych osiągów jednostki napędowej. W pojazdach o ogromnej masie własnej niezbędna jest właściwa moc, która pozwoli nie tylko na płynne poruszanie się sporą maszyną budowlaną czy rolniczą, ale też nierzadko dołączanie do niej naczepy z ładunkiem. Jedną z podstawowych turbosprężarek wykorzystywanych w tego typu pojazdach jest model ze swobodnym przepływem.

Stosuje się również turbosprężarki bardziej zaawansowane, w których znajduje się tzw. zawór upustowy. Znacząco redukuje on ograniczenie mocy powstałe w zakresie niskich obrotów, z którym borykają się pojazdy z silnikiem wyposażonym w turbosprężarkę. W przypadku ich awarii warto zgłosić się do profesjonalnego warsztatu – jest nim STS Turbo s.c., w którego ofercie znaleźć można także naprawę turbosprężarek znajdujących się właśnie w maszynach budowlanych i rolniczych. Na jaką konkretnie eksploatację są narażone modele montowane w jednostkach napędowych ciężkich pojazdów?

Spore obciążenia

Maszyny rolnicze czy budowlane przede wszystkim wykorzystywane są niezwykle intensywnie. Oznacza to nierzadko wielogodzinną pracę, podczas której pojazd pokonuje krótką trasę. Turbosprężarka znajdująca się w jego silniku narażona jest zatem na spore obciążenia, a także wpływ wciąż narastającej temperatury. Problematyczny staje się olej silnikowy, który w trakcie takiej eksploatacji obniża znacząco swoje parametry. Degradacja jego właściwości ma spory wpływ na pracę turbosprężarki – niska jakość oleju może doprowadzić do uszkodzenia komponentu.

Kłopotem są również warunki, w jakich eksploatowane są maszyny budowlane i rolnicze. Do silnika trafia nie tylko szkodliwy pył, ale też większe elementy w postaci materiałów sypkich czy nawet kamieni. Kiedy znajdą się one we wnętrzu turbosprężarki, ta przestanie funkcjonować prawidłowo i konieczna będzie wymiana bądź regeneracja. Warto zdecydować się na tę drugą opcję, która jest rozwiązaniem korzystniejszym finansowo i zapewnia przywrócenie turbosprężarki do jej pierwotnego stanu. Należy jednak pamiętać, że regeneracją turbosprężarek zajmują się wyłącznie specjalistyczne serwisy, które z powodzeniem naprawiają tego typu podzespoły wykorzystywane w maszynach budowlanych czy rolniczych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz