Artykuł sponsorowany

Ekspert z biura projektowego Rudner przedstawia podstawowe zagadnienia z zakresu projektowania budynków i nadzoru budowlanego

Ekspert z biura projektowego Rudner przedstawia podstawowe zagadnienia z zakresu projektowania budynków i nadzoru budowlanego

Kto wystawia świadectwa energetyczne i do czego ten dokument jest w ogóle potrzebny? Czym są projekty budowlane budynków i co zawierają? Jakie uprawnienia ma nadzór budowlany? Nie wiesz? Odpowiedzi na te oraz podobne pytania udzielają eksperci z biura projektów, firmy Rudner ze Strzelec Opolskich. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak przebiega projektowanie w budownictwie.

Świadectwa energetyczne

Dokumentem ułatwiającym oszacowanie zużycia energii, uwzględniające zapotrzebowanie oraz cenę eksploatacji danego lokalu mieszkalnego czy budynku jest świadectwo energetyczne. Opracowanie określa zatem, ile będzie kosztowała energia niezbędna do wentylacji, ogrzewania, podgrzania wody, oświetlenia oraz klimatyzacji. Certyfikat jest wymagany przy zakupie nieruchomości, a obowiązek jego dostarczenia spoczywa na stronie sprzedającej.

Świadectwa energetyczne mogą sporządzić jedynie te osoby, które zostały wpisane do centralnego rejestru. Prowadzi go minister do spraw budownictwa. Podstawę do ich opracowania stanowią projekty budowlane, które jednak należy każdorazowo zweryfikować ze stanem faktycznym.

– twierdzi ekspert z firmy Rudner, świadczącym między innymi usługi projektowe.

Projekty budowlane

Zbiór dokumentów i projektów, przedstawiający plany danej inwestycji budowlanej i niezbędny do otrzymania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy lub rozbiórki, określa się mianem projektu budowlanego. Może go sporządzić wyłącznie projektant, który ma odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Opracowanie składa się z trzech części: projektu zagospodarowania terenu, na przykład działki, projektu technicznego oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Ten ostatni dokument to ni mniej, ni więcej tylko układ przestrzenny, wzbogacony o wykaz rozwiązań materiałowych i technicznych. Z kolei projekt techniczny określa, jakie rozwiązania konstrukcyjne oraz instalacyjne zostaną zastosowane w budynku. Zawiera ponadto jego charakterystykę energetyczną.

– tłumaczy ekspert z firmy Rudner, która zajmuje się również projektowaniem nieruchomości.

Nadzór budowlany

Nadzór budowlany jest urzędem państwowym, reprezentującym interesy RP, czyli czuwającym nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego na etapie zarówno projektowania, jak i budowy czy eksploatacji danego budynku. Do zadań tego organu należy również badanie przyczyn powstania katastrof budowlanych. Inspektor nadzoru nie tylko kontroluje trwającą budowę, ale również przyjmuje i weryfikuje zgłoszenia w kwestii nieprawidłowej eksploatacji nieruchomości. Zaliczyć tutaj można kontrolę elewacji, dachów i balkonów. Jeśli któryś z tych elementów znajduje się w złym stanie technicznym, stanowi zagrożenie zarówno dla samych mieszkańców, jak i pieszych znajdujących się w pobliżu czy zaparkowanych pojazdów. Uprawnienia do nadzoru energetycznego i budowlanego posiadają pracownicy firmy Rudner ze Strzelec Opolskich.

Opracowanie:
Strzelce Opolskie, Kozielska 35
tel. 602 182 357
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz