Artykuł sponsorowany

Eksperci z Zakładu Ślusarskiego Henryka Karcz zdradzają tajemnice obróbki metali

Eksperci z Zakładu Ślusarskiego Henryka Karcz zdradzają tajemnice obróbki metali

W jaki sposób przebiega spawanie stali nierdzewnej, aluminium i innych metali? Czy cięcie wodą jest możliwe? Na te oraz podobne pytania odpowiadają eksperci z Zakładu Ślusarskiego Henryka Karcza w Gdańsku, zajmującego się spawaniem metali, szlifowaniem, polerowaniem, toczeniem, frezowaniem cnc, oraz innymi formami obróbki, a także cięciem stali nierdzewnej, marmuru i ceramiki.

Na czym polega spawanie aluminium i innych metali?

Tworzenie różnego rodzaju konstrukcji metalowych wymaga szeregu czynności w zakresie obróbki metali. Jedną z nich jest spajanie ze sobą poszczególnych elementów w taki sposób, aby połączenie było mocne, wytrzymałe i trwałe. Istnieje kilka metod spawania stali:

  • MIG, w której za proces spawania odpowiada elektroda topliwa, znajdująca się w osłonie obojętnego gazu, który nie bierze udziału w procesie. Metoda ta polecana jest dla metali niezależnych, czyli takich, które nie zawierają domieszek żelaza, a także ich stopów. Zaliczyć tutaj można między innymi miedź, brąz, mosiądz, aluminium, tytan, ołów, glin, złoto, srebro;

  • MAG, w której również wykorzystuje się elektrodę topliwą, ale w tym przypadku w osłonie gazu aktywnego, biorącego udział w procesie spawania. Ten sposób przeznaczony jest zarówno dla wysoko-, jak i niskostopowych metali;

  • TIG, w której materiały się nagrzewa do temperatury topnienia w miejscu przyszłego spawu, a następnie łączy ze sobą.

Metoda TIG polega na tworzeniu za pomocą elektrody wolframowej łuku elektrycznego, znajdującego się w osłonie gazu obojętnego. Tym sposobem można spawać metale wysoko- i niskostopowe, jak nikiel, miedź, aluminium, magnez, a także ich stopów.

– wyjaśnia ekspert z gdańskiego Zakładu Ślusarskiego Henryka Karcza, zajmującego się między innymi spawaniem żeliwa, a także cięciem cnc.

Czy cięcie strumieniem wody jest możliwe?

Tak. Technologia waterjet polega na wykorzystaniu strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu, dzięki czemu przecina materiały różnego typu, od tworzyw sztucznych i drewna, poprzez szkło, aż po metale i kamień. Szczelina cięcia jest niewielka, materiał wzdłuż powstałych krawędzi nie zostaje utwardzony, zaś powstałe krawędzie są zupełnie gładkie, bez zadziorów i odprysków, dzięki czemu ich dalsza obróbka jest już zbędna.

Metoda cięcia wodą pozwala na wycinanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów i to bez oddziaływania cieplnego na dany surowiec. Znajduje więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie obróbka termiczna się nie sprawdza, na przykład w przypadku produktów wykonanych ze szkła.

– informuje ekspert z Zakładu Ślusarskiego Henryka Karcza, świadczącej kompleksowe usługi w zakresie obróbki metali. W koszyku ofertowym znajduje się między innymi szlifowanie, polerowanie, gięcie, toczenie oraz cięcie. Dzięki dużemu doświadczeniu oraz wykorzystaniu nowoczesnych, wysokiej jakości maszyn wszystkie prace przebiegają sprawnie, o czym świadczy stale powiększające się grono zadowolonych klientów.

Opracowanie:
Gdańsk, Kartuska 377
tel. 607 664 407
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz