Artykuł sponsorowany

Eksperci z zakładu optycznego Sabbis odpowiadają na pytania dotyczące dbania o wzrok

Eksperci z zakładu optycznego Sabbis odpowiadają na pytania dotyczące dbania o wzrok

Dlaczego podczas dużego nasłonecznienia należy nosić okulary przeciwsłoneczne? Jaki rodzaj szkieł do okularów warto wybrać? Czy u optyka można zbadać wzrok? A może realizuje on wyłącznie recepty wystawione przez okulistę? Na te oraz podobne pytania odpowiada ekspert z zakładu optycznego Sabbis w Krakowie, oferującego okulary dla dzieci i dorosłych, bogaty wybór akcesoriów oraz usługę naprawy oprawek korekcyjnych i wymiany szkieł.

Dlaczego specjaliści polecają noszenie okularów przeciwsłonecznych?

Szkodliwe działanie promieni słonecznych na wzrok zostało potwierdzone wielokrotnie. Naukowcy dowiedli, że promienie UVB są wchłaniane przez rogówkę, zaś UVA przez soczewkę. W momencie absorpcji energia jest przekazywana tkankom, w wyniku czego ulegają one uszkodzeniu. Promieniowanie ultrafioletowe jest również przyczyną przedwczesnego starzenia się oczu oraz szybszego wysychania ich powierzchni, co skutkuje podrażnieniami oraz możliwością wystąpienia tzw. zespołu suchego oka. Zaćma, zapalenie spojówek, ślepota śnieżna, nowotwory, a także skrzydlik, czyli zgrubienie spojówki w obrębie szpary powiekowej oraz tłuszczyk oka, będący formą małych, żółtawych guzków, mogą być wynikiem nadmiernej ekspozycji oczu na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV uszkadza ponadto siatkówkę.

Przed nadmiarem światła skutecznie chronią okulary przeciwsłoneczne, należy jednak wybierać wyłącznie modele atestowane.

– radzi ekspert z salonu optycznego Sabbis.

Jakie szkła do okularów wybrać?

Rozwój technologiczny umożliwił kolejne przeobrażenia szkieł korekcyjnych. Dostępne obecnie modele poprawiają komfort widzenia przy jednoczesnej, skutecznej ochroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Krótkowidze, dalekowidze oraz astygmatycy mogą wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami soczewek. Najprostsze są jednoogniskowe, które mają stałą moc na całej powierzchni. Osobom potrzebującym wysokiej korekcji poleca się soczewki asferyczne, które są spłaszczone i prezentują się bardziej estetycznie. Modele sferyczne mogą nosić wszyscy.

Drugim rodzajem są soczewki dwuogniskowe. Ich górna część umożliwia ostre widzenie oddalonych obiektów, zaś dolna przeznaczona jest do czytania. Bardziej zaawansowanym modelem są szkła progresywne, dzięki którym można widzieć wyraźnie na każdą odległość bez zmiany całych okularów. Do bliży przeznaczona jest dolna część, środkowa odpowiada za odległości pośrednie, a górna pozwala na widzenie dali.

W soczewkach progresywnych przejścia mocy są płynne, ponadto niewidoczne dla osób postronnych. Idealnie nadają się więc dla osób cierpiących na prezbiopię.

– wyjaśnia ekspert z salonu optycznego Sabbis, którego szeroka oferta obejmuje nie tylko różne typy szkieł, ale także okulary korygujące zeza. Klienci mają do wyboru wiele modnych rodzajów oprawek, a ponadto przydatne akcesoria, takie jak płyny do soczewek twardych czy futerały do okularów.

Oprócz wymienionych modeli klienci bardzo często wybierają również soczewki fotochromatyczne, chroniące przed odblaskami i adaptujące się do zmiennego natężenia światła, które w pomieszczeniach pozostają przezroczyste, zaś ciemnieją po wyjściu na zewnątrz. Ostatnim typem są soczewki barwione, które mają szerokie spektrum kolorystyczne. Dzięki nim osoby z wadami wzroku mogą ostro widzieć w pełnym świetle słonecznym. Jak widać, możliwości jest dużo i tylko od klienta zależy, na który typ szkieł się zdecyduje.

– dodaje ekspert.

Czy optyk bada wzrok?

Co do zasady optycy zajmują się robieniem oraz naprawą okularów. Wzrok badają natomiast lekarze okuliści. Ze względu jednak na rosnące potrzeby klientów coraz większa ilość salonów optycznych decyduje się na poszerzenie oferty właśnie o badanie wzroku – komputerowe, które wykonuje maszyna, bądź manualne przez zatrudnionego w tym celu profesjonalistę. Dzięki temu osoba podejrzewająca u siebie wadę wzroku może zostać skontrolowana przez lekarza, który po postawieniu diagnozy wypisze od razu receptę na okulary korekcyjne, które optyk następnie wykona.

Opracowanie:
Kraków, Karmelicka 25
tel. 12 634 11 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz