Artykuł sponsorowany

Eksperci z firmy Elektromechanika Michał Kosmala, Robert Wietrzyński odpowiadają na pytania w zakresie konserwacji silników elektrycznych

Eksperci z firmy Elektromechanika Michał Kosmala, Robert Wietrzyński odpowiadają na pytania w zakresie konserwacji silników elektrycznych

Czy naprawy silników elektrycznych można się podjąć samodzielnie? Jakie zagrożenia niosą ze sobą nieuprawnione remonty silników przeciwwybuchowych? Znasz odpowiedzi na te pytania? Sprawdź, czy pokrywają się z opiniami ekspertów z poznańskiej firmy Elektromechanika Michał Kosmala, Robert Wietrzyński, zajmującej się przezwajaniem silników, naprawą Thermomix oraz świadczącej usługi w zakresie serwisu Wilo, Ebara, Kobold i Vorwerk.

Z jakiego powodu silniki elektryczne się psują?

Zadaniem silnika elektrycznego jest przekształcanie energii pozyskanej z sieci na ruch mechaniczny wirnika, co odbywa się dzięki indukcji elektromagnetycznej. Na stojan nakręcony jest drut, do którego doprowadzana zostaje energia, która wywołuje pole elektromagnetyczne naokoło niego. W wyniku tego wokół wirnika powstaje siła, która wprawia w ruch wirnik. Warunkiem poprawnego działania silnika jest zatem zastosowanie właściwego uzwojenia.

W wyniku korzystania z urządzenia bazującego na silniku elektrycznym nawinięty na stojan drut ulega naturalnemu zużyciu. Uzwojenie może się ponadto uszkodzić pod wpływem chwilowego przepięcia w sieci – zbyt duże obciążenie zwyczajnie je stopi. Jeśli tak się stanie, napęd nie będzie w stanie wygenerować na tyle dużego pola elektromagnetycznego, aby wirnik się obracał. W takiej sytuacji sprzęt po prostu przestanie pracować.

– wyjaśnia ekspert z firmy Elektromechanika Michał Kosmala, Robert Wietrzyński, będącej serwisem Thermomix i zajmującej się przezwajaniem silników oraz remontami pomp i zestawów hydroforowych.

Dlaczego nie poleca się samodzielnej naprawy pomp oraz innych urządzeń bazujących na silniku elektrycznym?

Ponieważ na stojanie znajdują się wyżłobienia ułatwiające oplecenie go drutem, niektóre osoby próbują samodzielnie zdjąć zniszczone uzwojenie i zastąpić je nowym. Okazuje się jednak, że nawet w przypadku, kiedy zna się typ użytego oryginalnie drutu, a ponadto jego przekrój i długość, poprawne, ręczne nakręcenie zwojów jest praktycznie niewykonalne.

Aby silnik działał prawidłowo i nie nastąpił wyraźny spadek mocy bądź nieodwracalne uszkodzenie mechanizmu, nowe uzwojenie musi zostać wykonane naprawdę precyzyjnie, co nie jest możliwe bez użycia specjalistycznego sprzętu. Nakręcony drut należy ponadto zabezpieczyć odpowiednim lakierem, a ten utwardzić. Służą do tego specjalne piece.

– wyjaśnia ekspert z poznańskiej firmy Elektromechanika Michał Kosmala, Robert Wietrzyński, świadczącej usługi między innymi w zakresie naprawy pomp. Serwis silników elektrycznych obejmuje wykonanie finalnych testów i specjalistycznych pomiarów, które potwierdzą, czy wyremontowana maszyna działa prawidłowo. Przedsiębiorstwo oferuje ponadto zamienne części Thermomix. Wszystkie usługi świadczone są rzetelnie i sprawnie, o czym świadczy stale zwiększające się grono zadowolonych klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz