Materiał Partnera

Ekologia i ekonomia w ogrzewaniu domu

Ekologia i ekonomia w ogrzewaniu domu

Budowa domu, czy jego remont to wiele zagadnień do rozważenia. Jednym z nich jest sposób ogrzewania budynku. Chcemy by był jak najbardziej efektywny, a jednocześnie ekonomiczny, dodatkowo możemy mieć na uwadze względy ekologiczne. Pewne rozwiązania są obwarowane ustawami, które wymuszają na nas stosowanie urządzeń czy paliwa o takich parametrach, by jak najmniej oddziaływały na środowisko, ale zawsze możemy pójść jeszcze o krok dalej.

Jakie możliwości ogrzewania domu możemy zastosować?

Rynek grzewczy daje nam ogromne możliwości wyboru. Są to zarówno rozwiązania tradycyjne, przystosowane do potrzeb współczesnej cywilizacji, jak i rozwiązania bardzo nowoczesne, wykorzystujące tzw. alternatywne źródła energii, których wpływ na środowisko naturalne jest minimalny, ale efektywność wciąż jeszcze pozostawia nieco do życzenia. Spośród rozwiązań tradycyjnych, to jest opalanych paliwem kopalnianym, bądź pochodnymi drewna, wyróżnić możemy:

 • kotły węglowe, w tym na eko-groszek,

 • kotły olejowe,

 • kotły gazowe,

 • kominki na drewno,

 • i inne.

Rozwiązania wykorzystujące źródła energii odnawialnej to na przykład:

 • kotły na pellet (biomasę),

 • pompy ciepła,

 • rekuperacja,

 • kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne,

 • przydomowe elektrownie wiatrowe,

 • i inne rzadziej stosowane rozwiązania.

Z uwagi na ochronę środowiska często spotyka się łączenie dwóch lub więcej rozwiązań tak, by zapewnić ciepło w tych miesiącach i dniach, kiedy temperatury spadają bardzo nisko, zaś wtedy, gdy praca urządzeń działających w oparciu o alternatywne źródła jest wystarczająco efektywna, korzystanie z ciepła dostarczanego właśnie przez nie. Zastosowanie tego rodzaju systemów ogrzewania zintegrowanego wymaga dobrania poszczególnych elementów w taki sposób, by były ze sobą kompatybilne i współpracowały bez zakłóceń. Istotne jest właściwe zaprojektowanie całej instalacji grzewczej, profesjonalne jej wykonanie i takie zaprogramowanie urządzeń, które zapewni prawidłową i wydajną ich eksploatację.

Łączenie różnych źródeł ogrzewania w budynku mieszkalnym

Instalacje grzewcze, które korzystają z różnych źródeł energii, mogą opierać się na dowolnych zestawieniach. Bardzo częste jest łączenie pomp ciepła z kotłami olejowymi lub na paliwo stałe. W polskim klimacie pompa gruntowa wydajnie ogrzewa budynek przy temperaturze zewnętrznej do -5st.C, zaś pompy powietrzne do 0st.C. Wtedy system centralnego ogrzewania przełącza się na kocioł. Firma Instal-Mark spod Warszawy w proponowanych przez siebie rozwiązaniach stosuje trzy źródła energii, łącząc kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym i kocioł gazowy, jako źródło ciepła na najzimniejsze dni. Dom, gdzie zastosowano takie rozwiązania, korzysta z najbardziej ekologicznej energii, czyli słonecznej, gdy tylko jest to możliwe.

Opracowanie:
Ząbki, kard. Wyszyńskiego 53
tel. 668 367 704
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz