Materiał Partnera

Ekogroszek – tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Ekogroszek – tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Zwrócenie się ku technologiom energooszczędnym, w tym ku materiałom opałowym o wysokiej kaloryczności i niskim poziomie ingerencji w środowisko naturalne to bardzo opłacalna inwestycja, przynosząca w ujęciu rocznym olbrzymie oszczędności dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jeszcze do niedawna szczytem sprzedażowym wyróżniał się zatem pellet drzewny. Dzisiaj zieloną energię uzyskamy dzięki ekogroszkowi!

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane na bazie węgla kamiennego, uszlachetniane, przeznaczone do wytwarzania energii cieplnej w nisko emisyjnych kotłach z podajnikiem retortowym. Kotły te zwane również bezrusztowymi, zalicza się do technologii piątej klasy i można na nie uzyskać dofinansowanie ministerialne z programu „Czyste Powietrze”. Ekogroszek spełnia zatem swoją energooszczędną i proekologiczną wydajność tylko wtedy, jeśli współpracuje właśnie z dobrym, niemalże bezobsługowym kotłem grzewczym. To wtedy koszty produkcji energii cieplnej mogą być w praktyce niższe nawet o 200% w stosunku do innych technologii, np. tych opartych o gaz, czy węgiel. Oszczędność dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych może zatem wynieść od kilkuset do ponad 3 tysięcy złotych rocznie, a to wszystko przy obniżonej do minimum emisyjności gazów cieplarnianych.

Podstawowe parametry ekogroszku

Przy zakupie wysokiego jakościowo ekogroszku – taki dostaniesz na stacji paliw FHU Danuty Korszlak – należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów użytkowych. Granulacja nie powinna być niższa niż 5 milimetrów i wyższa, niż 25 milimetrów. Worki zaś powinny być zanikloowane co zapobiega wysuszeniu oraz zamoczeniu materiału. Czasem można dostać go również w formie sypkiej luzem. Jeśli chodzi o własności dobrego ekogroszku, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wartość opałową. Zuniwersalizowanym wysokim wskaźnikiem jest przy tym około 26000 kJ/kg. Zapewni to łatwe, szybkie i wysoce oszczędne ogrzewanie domu. Pamiętać przy tym należy o tym, aby nasz materiał opałowy miał niewielką zawartość popiołu – mowa o maksymalnie 6%. Zawartość całkowita siarki nie powinna przekraczać 0,5%, a wilgoć musi mieć poziom niższy niż 10%! W innym wypadku wydajność eksploatacyjna znacznie spadnie.

Ceny ekogroszku

Ceny ekogroszu bez akcyzy w workach big bag, czy po prostu w wersji większej ilości worków zaniklowanych, jest wyższa od cen np. miału o około 20%, a niemalże taka sama co w przypadku węgla orzech. Za tonę materiału opałowego zapłacimy zatem od 650 do 850 złotych w zależności od dystrybutora. Koszt jest zatem stosunkowo niski zwłaszcza, że 1000 kilogramów starczy na całą zimę dla domu o wielkości 100 m2, pod warunkiem, że jest on prawidłowo ocieplony. 

Opracowanie:
Michałki 34
tel. 602 589 364
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz