Materiał Partnera

Ekogroszek - poznaj jego zalety!

Ekogroszek - poznaj jego zalety!

Ekogroszek jest popularnym opałem, który stosowany jest przez osoby chcący uzyskać jak najlepsze wyniki, a przy tym dbać o środowisko. Dzięki jego parametrom spalanie ekogroszku jest bardziej ekologiczne w porównaniu do zwykłego węgla kamiennego. Charakteryzuje się on bowiem nie tylko średnią wielkością, ale też mniejszą zawartością siarki.

Ekogroszek - właściwości

Jak mówi nam właściciel składu węgla Węglomiał Marcin Izdebski, ekogroszek musi wykazać pewne cechy, aby za taki mógł zostać uznany. Charakterystyczne cechy ekogroszku to:

  • wielkość ziarna od 5 do 25 mm,
  • zawartość siarki mniejsza niż 1%,
  • zawartość popiołu mniejsza niż 10%,
  • zawartość wody mniejsza niż 12%,
  • spiekalność klasu RI < 10,
  • kaloryczność większa niż 24 MJ/kg.

Parametry te są bardzo ważne, jeśli bowiem węgiel ich nie spełnia, nie może zostać nazwany ekogroszkiem. Niestety, ale zdarzają się oszuści, którzy oferują bardzo tani ekogroszek - można być jednak w takiej sytuacji prawie pewnym, że oferują oni po prostu drobny węgiel kamienny lub odpady.


Gdzie kupować ekogroszek, aby nie zostać oszukanym? Najlepiej kupować go w sprawdzonych składach opału. Nie należy kupować okazyjnie taniego ekogroszku na przykład od osób, które jeżdżą od domu do domu i szukają chętnych na zakup opału. Ekogroszek zwykle pakowany jest w niewielkie worki, jeśli więc chcemy przekonać się, czy w danym miejscu dostępny jest jakościowy produkt, wystarczy kupić worek lub dwa i przetestować jakość danego węgla.

Zalety ekogroszku

Jakie zalety ma ekogroszek? Charakteryzuje się on przede wszystkim bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Ekogroszek pali się przez długi czas, daje bardzo dużo ciepła, a po jego spaleniu pozostaje niewiele zanieczyszczeń. Ekogroszek zazwyczaj palony jest w specjalnych piecach z podajnikiem automatycznym, co znacznie podnosi komfort ogrzewania domu. Wystarczy raz na kilka dni uzupełnić podajnik ekogroszkiem i przy okazji usunąć popiół, który zbiera się w piecu. Te czynności zajmą nie więcej niż kilkanaście minut dziennie! Piece C.O. z automatycznymi podajnikami pozwalają na całkowite zapomnienie o konieczności rozpalania i dorzucania do pieca. Jeśli jednak chcemy korzystać z ekogroszku, musimy liczyć się z większymi kosztami instalacji odpowiedniego kotła. Czy się opłaca? Koszty zwykle bardzo szybko się zwracają i właściciele rozwiązania bardzo zadowoleni.

Spalanie ekogroszku jest też bardzo ekologiczne, podczas spalania wydziela się niek CO2 i CO w porównaniu do zwykłego węgla kamiennego. Z pewnością jest to opał, który warto stosować do ocieplania naszego domu.

Opracowanie:
Grabanów-Kolonia 40a
tel. 531 070 072
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz