Materiał Partnera

Ekogroszek – paliwo grzewcze dla Twojego domu!

Ekogroszek – paliwo grzewcze dla Twojego domu!

Obecnie ekogroszek uważany jest za jeden z najlepszych materiałów opałowych, który wykorzystywany jest głównie dla domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Jego tania produkcja, wysoka kaloryczność, a także niska zawartość popiołu powodują, że coraz częściej jest on wykorzystywany również do tworzenia energii w budynkach przeznaczenia gospodarczego, publicznego, a także komercyjnego.

Ekogroszek – kiedy można go stosować?

Ekogroszek jest dedykowany tylko dla nowoczesnych instalacji grzewczych, oraz pieców retortowych i kotłów piątej klasy. Jest to zatem jego jedyne ograniczenie oraz wada. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że obecnie coraz więcej domostw modernizuje swoje sieci, wraz z programem „Czyste Powietrze”, pozwalającym uzyskać nawet dofinansowania przekraczające kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nowe budownictwo zaś musi spełniać restrykcyjne normy środowiskowe, które wyznaczają, wykorzystanie przy stawianych budynkach m.in. wspomnianych kotłów piątej klasy. Osoby, które inwestują w budowę domu, zawsze zatem mają możliwość wyboru ekogroszku na swoje paliwo grzewcze, co jest działaniem bardzo rekomendowanym. Wszyscy właściciele starszych obiektów, powinni zaś zastanowić się nad wymianą swoich przestarzałych instalacji. Dzięki opłacalności wykorzystania ekogroszku, koszty modernizacji zwrócą się już po kilku latach eksploatowania.

Parametry użytkowe ekogroszku

Każdy skład opału handlujący ekogroszkiem, musi swoje produkty opatrzyć etykietami. Na nich znajdziesz parametry użytkowe materiału. Do tych, które można uznać za wysokie jakościowo, zalicza się: wartość opałową (kaloryczność): ≥24 MJ/kg;  zawartość siarki: ≤1 proc.; zwartość wody: ≤12 proc.; substancje niepalne: ≤12 proc.; spiekalność: RI <10; oraz średnicę materiału: 5-25 mm. Przy takich właściwościach ekogroszku, Twój dom uzyska wysokie wskaźniki grzewcze, przy zużyciu małej ilości materiału. Dobrym składem opału, jest zaś firma FHU Danuta Korszlak, którą znajdziesz w Michałkach, w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim. Przedsiębiorstwo to sprzedaje również kostkę orzech, węgiel, koks, miał, groszek opałowy, a skupuje różnego rodzaju surowce wtórne.

Zalety użytkowe ekogroszku

Oprócz wysokiej kaloryczności, niskiego współczynnika zawartości popiołu, czy taniości ekogroszku, warto również zwrócić uwagę na inne jego zalety. Zalicza się do nich komfort użytkowy. Ekogroszek stosowany w piecach retortowych i kotłach piątej klasy, nie wymaga stałego kontrolowania. Użytkownik kotłowni co kilka dni przychodzi uzupełnić zapasy, a zautomatyzowane sprzęty, same będą w odpowiedni sposób pobierały materiał ze specjalnych podajników. Warto przy tym wiedzieć, że coraz częściej w domach stosuje się zaawansowane systemy automatyzacji różnych instalacji. To umożliwia m.in. idealne kalibrowanie ustawień kotła na ekogroszek, według zapotrzebowania domu.

Ważną zaletą ekogroszku, jako materiału opałowego, jest to, że emituje on do środowiska niewielkie ilości substancji szkodliwych, czego nie można powiedzieć o węglu, koksie, miale, czy nawet drewnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz