Artykuł sponsorowany

Ekogroszek a groszek – poznaj różnice i podobieństwa popularnych materiałów opałowych

Ekogroszek a groszek – poznaj różnice i podobieństwa popularnych materiałów opałowych

Materiały opałowe, czyli paliwo przy pomocy którego możemy ogrzać nasz dom, to ogromna grupa produktów o zróżnicowanym charakterze i właściwościach, przy czym do najpopularniejszych materiałów tego typu zaliczamy wszelkie odmiany węgla. Dlatego też  wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym w domach planujących zastosowanie ogrzewania węglowego, jednym z coraz częściej pojawiających się pytań jest kwestia dotycząca wyboru pomiędzy groszkiem opałowym a ekogroszkiem.

Czym jest groszek opałowy

Rozwój technologii w zakresie techniki grzewczej sprawił, że zdecydowanie poszerzyły się  możliwości ogrzewania naszych domów, co wynika z faktu, że oprócz kotłów węglowych pojawiły się również piece na gaz lub olej. Nie da się jednak ukryć, że to nadal węgiel kamienny stanowi najpopularniejszy materiał opałowy, będący źródłem ciepła w polskich domach. Warto przy tym pamiętać, że paliwo węglowe występuje w zróżnicowanych typach, klasach, gatunkach i sortymentach, zaś do najpopularniejszych jego form przeznaczonych na opał zaliczany jest głównie groszek. Jest to niezwykle popularna odmiana węgla, a dokładniej zmielony węgiel kamienny, wyróżniająca się mniejszymi bryłkami (gramaturą 8 – 40 mm) niż standardowy i dobrze znany od lat węgiel kamienny łupany. Wspomniana wielkość, w porównaniu z tradycyjnymi bryłami węgla, zapewnia dokładniejsze spalanie. Jest to również materiał opałowy odpowiednio oczyszczony z zanieczyszczeń i cechuje go niewielka ilość siarki oraz niska zawartość popiołu (nieprzekraczająca 9%), przez co nie ma konieczności częstego czyszczenia kotła. Dodatkowo warto pamiętać, że kaloryczność groszku waha się pomiędzy 22-24MJ, co daje gwarancję wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła.

Cechy groszku w wersji eko

Zbliżoną do groszku odmianą węgla jest ekogroszek, który jako paliwo, jak sama nazwa wskazuje, jest przyjaźniejszy dla środowiska. Wynika to z faktu, że ekogroszek charakteryzuje się obniżoną zawartością siarki (mniej niż 1%) i popiołu, co przekłada się na niską emisje zanieczyszczeń generowanych podczas spalania. Dodatkowo w przypadku tego produktu różnica w stosunku do groszku jest również widoczna gołym okiem, gdyż uziarnienie ekogroszku jest niższe i zwykle wynosi ono 5-25 mm. Cechuje go także wyższa kaloryczność (24-30MJ na kg). Warto przy tym wspomnieć, że ekogroszek ze względu na swoją gramaturę jest opałem dedykowanym do pieców z automatycznym podajnikiem.       
Decyzja o wyborze groszku lub ekogroszku podejmowana jest zazwyczaj w oparciu o indywidualne potrzeby użytkowników oraz wykorzystywanych w domach systemów grzewczych (wybierając odpowiedni materiał warto więc zwrócić uwagę, by kaloryczność była optymalna dla danego kotła). Nie bez znaczenia jest również czynnik ekonomiczny (ekogroszek jest nieco droższy, ale jest również bardzo wydajny). Niemniej jednak warto pamiętać, że planując zakup materiałów opałowych należy szukać ich u zaufanych i sprawdzonych dostawców, takich jak np. Kobylański Usługi Transportowe, co daje gwarancję nabycia produktów o doskonałej i wysokiej jakości, które spełniają wszelkie niezbędne, ustalone przez Unię Europejską, normy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz