Materiał Partnera

EEG Biofeedback w terapii dzieci i młodzieży

EEG Biofeedback w terapii dzieci i młodzieży

Problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji, stres, stany lękowe, nerwicowe, depresyjne czy ADHD to zaburzenia, które dotykają wielu uczniów – zarówno starszych, jak i młodszych klas. Jedną z nowoczesnych form terapii, które stosuje się coraz powszechniej, aby zwiększyć skuteczność funkcjonowania mózgu, jest EEG Biofeedback. Sprawdź, na czym polega i kiedy można ją zastosować.

EEG Biofeedback to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, której celem jest usprawnienie czynności bioelektrycznej mózgu. Przez mózg ludzki przepływają miliony informacji dziennie. Od tego, jak szybko i efektywnie następuje ich transfer zależy m.in.:

  • sprawność i skuteczność przyswajania nowych informacji,
  • możliwość skoncentrowania się na wykonaniu danej czynności (tak ważna m.in.
    w szkole),
  • samopoczucie – zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu mogą wzmagać stres, stany lękowe, frustracje, agresję i ogólne napięcie.

EEG Biofeedback, jako metoda neurostymulacji, pozwala mózgowi wypracować samokontrolę pracę przy pomocy modyfikacji fal mózgowych.

Jak działa EEG Biofeedback?

EEG Biofeedback wykorzystuje sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym a czynnością neurofizjologiczną mózgu pacjenta. Jak to działa? Obserwacja fal mózgowych przynosi wiele informacji o funkcjonowaniu samego mózgu. Pozwala ocenić np. czy dana osoba jest zrelaksowana czy zestresowana. Dlatego w trakcie sesji EEG Biofeedbacku na głowę pacjenta zakładane są co najmniej dwie elektrody do mierzenia fal mózgowych. Obraz EEG obserwuje zarówno specjalista nadzorujący sesję, jak i sam pacjent. Pacjent przygląda się jednak temu zapisowi w przyjaznej formie graficznej. Widzi na swoim monitorze np. skaczące piłki czy poruszające się samochody. Jego zadaniem jest zmiana obrazu (a co za tym idzie – schematu fal mózgowych) na pożądany. W efekcie mózg uczy się samokontroli i nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych. Choć w teorii może się to wydawać dość skomplikowane, w praktyce ta forma terapii jest nie tylko wysoce skuteczna, ale i przyjemna dla pacjenta.

Zastosowanie EEG Biofeedbacku

EEG Biofeedback jest stosowany jako wsparcie leczenia typowych zaburzeń o podłożu neuro- i psychologicznym. Jest skierowana również do dzieci i młodzieży – wówczas zalecana jest np. w przypadku:

  • ADHD,
  • zaburzeń lękowych i nerwicowych,
  • dysleksji,
  • problemów z uczeniem się,
  • zespołu Aspergera oraz autyzmu.

Można go również stosować jako terapię osób zdrowych. EEG Biofeedback pomaga m.in. poprawić kreatywność, koncentrację i pamięć, wzmocnić pewność siebie oraz zredukować stres. Dlatego trening, który przeprowadza m.in. poradnia Gallus Olga Przybyła-Kokot cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Aby metoda przyniosła pożądane rezultaty, sesje treningowe powinny się odbywać minimum 1 raz w tygodniu, a optymalnie 2-3 razy, a liczba treningów nie powinna być mniejsza niż 10. Szczegóły należy ustalić bezpośrednio z terapeutą.

Opracowanie:
Wodzisław Śląski, Kręta 10
tel. 695 487 695
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz