Artykuł sponsorowany

Edukacja przedszkolna, jako fundament rozwoju dziecka

Edukacja przedszkolna, jako fundament rozwoju dziecka

O tym jak wiele czynników i instytucji, poza rodziną, ma istotny wpływ na rozwój dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie da się jednak ukryć, że podstawy i fundamenty rozwoju dziecka oraz kształtowania jego osobowości, powstają już w pierwszych latach życia naszej pociechy, gdzie największy udział ma w tym ma zarówno prawidłowe funkcjonowaniu rodziny, jak i edukacja przedszkolna.

Rola przedszkola w życiu dziecka

Przedszkole to instytucja, która w Polsce pojawiła się w latach 30-tych XIX w., zaś jej początkową rolą było przede wszystkim odciążenie pracujących rodziców i bezpieczne przechowanie dzieci w czasie, gdy ich opiekunowie zajęci byli pracą. Niemniej jednak w drugiej połowie XX w. przedszkola zaczęły zmieniać się w placówki służące rozwojowi dzieci, gdzie na przestrzeni lat przedszkola takie jak np. Publiczne Przedszkole nr 16 w Olsztynie, stały się miejscami oferującymi wszechstronne wychowanie dzieci oraz opiekę nad nimi, czuwanie nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem, a także stymulowanie ich rozwoju i wyrównywanie ewentualnych braków oraz współpraca z rodziną i środowiskiem dziecka. Należy bowiem pamiętać, że współczesne placówki przedszkolne to miejsca pełniące szereg zróżnicowanych funkcji kształtujących i rozwijających dziecko, z których wymienić należy przede wszystkim:

  • rozwój dziecka pod kątem społecznym – gdzie grupa przedszkolna stanowi małą
    i zróżnicowaną pod kątem charakterów, temperamentów i zdolności, społeczność, co daje dziecku możliwość poznania i nauki zasad oraz reguł społecznych obowiązujących w świecie, a także tolerancji. Dodatkowo maluch uczy się działać i współpracować w grupie, co często wiąże się również z nauką cierpliwości i umiejętności kompromisu,
  • rozwój intelektualny i językowy – co wynika z faktu, że poprzez zabawę dziecko zdobywa zarówno wiedzę o otaczającym go świecie, jak i nowe umiejętności, w tym także językowe. Uczy się też samodzielnego myślenia, rozwijając jednocześnie swoje zainteresowania, wyobraźnię, kreatywność, inicjatywę i samodzielność, co przy okazji przygotowuje przedszkolaka do nauki w szkole,
  • rozwój emocjonalny – kontakt z rówieśnikami pozwala dziecku poznać szeroki wachlarz emocji i uczuć, a dodatkowo spędzając czas poza rodzinnym domem rozwija ono poczucie niezależności i bezpieczeństwa,
  • rozwój ruchowy – gdyż uczestnictwo w zajęciach przedszkolnych i wspólna zabawa z rówieśnikami ma ogromny wpływ na rozwój sprawności motorycznej, co sprawia, że wzrasta też zaradność i samodzielność dziecka. Ma to również wpływ na sprawniejsze posługiwanie się różnego rodzaju przedmiotami, stosowanymi również w późniejszej edukacji szkolnej, np. długopisem, ołówkiem, pędzlem lub nożyczkami.

Jak przygotować dziecko do bycia przedszkolakiem       

Fakt pójścia do przedszkola i pierwsze dni dziecka w placówce mogą choć nie muszą, wiązać się ze sporym stresem. Warto bowiem pamiętać, że w polskim systemie edukacji wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku 3 – 5 lat, przy czym w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć do placówki już 2,5-latka, a co za tym idzie rekrutacja do przedszkola i pierwsze dni w nowym miejscu mogą w przypadku tak małych dzieci wiązać się z niemałym szokiem. Dlatego też warto, aby każde dziecko, bez względu na wiek, w którym rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem, zostało do tego przygotowane przez rodziców lub opiekunów, a co za tym idzie dobrze jest odpowiednio wcześniej podjąć działania, które wpłyną pozytywnie na adaptację dziecka do warunków przedszkolnych. Do działań tych zaliczyć można:

  • organizowanie spotkań z rówieśnikami - przygotowujących dziecko do przebywania
    w grupie rówieśników lub dzieci w zbliżonym wieku,
  • zostawianie dziecka pod opieką znanej mu osoby (kogoś z rodziny, opiekunki), ale nie domownika,
  • rozmowy z dzieckiem na temat przedszkola,
  • wizyty w przedszkolu, do którego dziecko będzie chodziło lub w innych placówkach,
  • czytanie bajek lub oglądanie audycji, których bohaterowie chodzą do przedszkola, bądź spotkania z innymi dziećmi, które już uczęszczają do przedszkola.
Edukacji przedszkolna to niezwykle ważny i efektywny czas w życiu dziecka, dlatego też warto zadbać o wybór odpowiedniej placówki tego typu oraz o właściwe przygotowanie dziecka do pobytu w przedszkolu.    
Opracowanie:
Olsztyn, Jacka Kuronia 2
tel. 89 527 78 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz