Materiał Partnera

E-papierosy – historia, rodzaje i zasada działania

E-papierosy – historia, rodzaje i zasada działania

Era nałogowego palenia papierosów powoli przemija. Zarówno kampanie społeczne, jak i świadomość samych palaczy powodują, że coraz więcej osób pozbywa się tego uzależnienia. Rzucanie palenia nie należy do łatwych, dlatego wiele osób sięga po różne środki pomocnicze, takie jak farmaceutyki czy elektroniczne papierosy. To tańsza i zdrowsza alternatywa dla szkodliwego nałogu.

Ewolucja e-papierosów

Początki e-papierosów są odległe, bowiem pierwsze produkty tego rodzaju pojawiły się na rynku w latach 60. ubiegłego wieku. Ówczesny projekt firmy Philip Morris niestety nie został zaakceptowany przez palaczy. Dopiero w latach 90., kiedy zmieniło się nastawienie do nałogu palenia, ta sama firma wypuściła na rynek bardziej udany produkt o nazwie Eclipse. Od tego czasu, głównie dzięki sugestiom przekazywanym przez użytkowników, produkt jest systematycznie udoskonalany i unowocześniany. Obecne firmy takie jak przedsiębiorstwo Expent oferują ekskluzywne e-papierosy, które charakteryzuje długa żywotność oraz duże urozmaicenie smaków i aromatów.

Najstarsze e-papierosy swoim wyglądem przypominały te prawdziwe. Celem zachowania takiej formy było z pewnością stworzenie wrażenia, że palacz nadal trzyma w dłoni autentycznego papierosa. Takie oddziaływanie na psychikę i wyobraźnię miało wzmocnić efekt działania produktu. Głównym powodem zmian w kształcie i budowie była potrzeba przedłużenia czasu ich działania. Obecnie dostępne są papierosy elektroniczne wyposażone w baterie, które działają przez wiele godzin. Mogą one być ładowane i uzupełniane liquidem. Dostępne są też modele jednorazowe, które wyrzuca się po „wypaleniu”.

Cztery typy e-papierosów

Jak większość pojawiających się na rynku nowości, tak i papierosy elektroniczne przeszły ewolucję. W jej wyniku obok tradycyjnych modeli pojawiły się nowe odmiany o udoskonalonym działaniu. Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje e-papierosów:

  • kartridż – to model z wymiennym pojemnikiem na liquid, atomizerem oraz akumulatorem, który ładuje się z gniazdka elektrycznego,
  • kartomizer – unowocześniona wersja, w której kartridż i atomizer stanowią jedną całość,
  • clearomizer – zaawansowany kartomizer z przejrzystymi ściankami, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie poziomu liquidu,
  • RTA/RDA – jest wyposażony w zaawansowany atomizer, który można dowolnie konfigurować, dopasowując do swoich preferencji.

Jak działają e-papierosy?

Podstawowym zadaniem, jakie ma spełnić e-papieros, jest zastąpienie groźnego, chorobotwórczego nałogu znacznie mniej szkodliwą alternatywą. Dlatego też działanie tych produktów sprowadza się do generowania pary nikotynowej, która jest wdychana, podobnie jak w przypadku klasycznego papierosa. Różnica wynika jednak z braku substancji smolistych i innych szkodliwych pozostałości spalania. Efekt palenia osiąga się przez podgrzanie specjalnego liquidu umieszczoną we wnętrzu e-papierosa grzałką. Jest to płynna substancja zawierająca nikotynę oraz związki aromatyczne i smakowe, która charakteryzuje się dużą lotnością. Po ogrzaniu liquid zamienia się w aromatyczną parę. Korzyścią wynikającą z zamiany papierosów na ich elektroniczne odpowiedniki jest nie tylko ochrona zdrowia, ale też znacznie mniejszy koszt nałogu.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz