Dzień Sprzątania Biurka – jak porządek na biurku może pomóc w pracy?

Dzień Sprzątania Biurka – jak porządek na biurku może pomóc w pracy?

Zapewne większość z czytelników zna cytat autorstwa Alberta Einsteina, w którym autor teorii względności porównuje stan porządku na biurku do kwestii stanu umysłu. I choć z pewnością jest w tym bon-mocie sporo racji, to jednak porządek na biurku niejednemu już pomógł w codziennej pracy. W każdy drugi poniedziałek stycznia obchodzimy Dzień Sprzątania Biurka. Proponujemy więc dziś wykorzystać tę zabawną okazję do poprawy swoich codziennych warunków pracy, bo może się to przełożyć na lepsze jej wyniki.

Porządek na biurku – jak go zaprowadzić?

By zaprowadzić porządek na biurku nie trzeba wiele wysiłku, podpowiadamy jednak, jak zrobić to szybko i sprawnie, a następnie utrzymać pozytywne efekty. Na początek potrzebne będzie poselekcjonowanie dokumentów i przedmiotów znajdujących się w naszej przestrzeni. Bez wahania pozbądźmy się tego, co od dawna nie gościło w naszych rękach i tylko zabiera nam przestrzeń. Sprzątamy bez „chomikowania”: jeśli dane przedmioty czy dokumenty nie były nam od dawna potrzebne – wyrzućmy je. Pozostałe, a wymagające np. archiwizacji lub przechowywania posegregujmy i usuńmy z zasięgu wzroku, przestaną nas rozpraszać w pracy.

Na biurku powinny zostać same niezbędne do codziennej rutyny przedmioty, a zatem coś, przy pomocy czego lub nad czym obecnie pracujemy. Na archiwalne dokumenty przyszykujmy segregator, zaś na bieżące – organizer, który postawimy sobie w zasięgu ręki. Organizer do szuflady umieśćmy w biurku – dzięki niemu schludnie ułożymy materiały piśmiennicze i eksploatacyjne do biura. Te posiadane przez nas sprzęty również należy przejrzeć, a niepiszące – wyrzucić bez sentymentów.

Dzień Sprzątania Biurka można w ogóle wykorzystać do gruntownego uprzątnięcia swojego stanowiska w pracy – wytrzeć z kurzu blat, wyczyścić szuflady, a w pudełkach do przechowywania poukładać i pochować rzeczy osobiste. Taki bieg spraw pomoże nam zachować czystość na dłużej i przyczyni się do lepszej koncentracji przy wykonywaniu codziennych zadań. A co jeszcze sprzyja koncentracji w pracy?

Koncentracja – jak poprawić ją w pracy?

By pracować wydajnie i skutecznie, potrzebujemy (szczególnie przy wykonywaniu zadań kreatywnych) wysokiego poziomu skupienia, czyli dobrej koncentracji. Cel ten możemy osiągnąć przy pomocy kilku kroków. 

Na początek warto jest ograniczyć liczbę zadań oraz odciąć się od rozpraszających nas bodźców z otoczenia: dobrze jest wyłączyć zbędne programy komputerowe (szczególnie przestać sprawdzać komunikatory i social media oraz wyłączyć powiadomienia), należy wyciszyć telefon komórkowy i nie sięgać po niego bez potrzeby, warto wreszcie odgrodzić się od dochodzących z biura hałasów poprzez założenie słuchawek; zamiast muzyki najlepiej jest włączyć w tle monotonny biały szum, pozwoli on naszemu mózgowi lepiej się skupić na wykonywanej czynności.

Dobrym pomysłem na poprawę koncentracji w pracy jest też zaplanowanie sobie rozkładu dnia (zajmie to nam naprawdę niewiele czasu), a następnie podzielenie swego dziennego planu pracy na bloki o odrębnej tematyce i zajmowanie się tylko konkretnym blokiem tematycznym w danej chwili. Nie zapominajmy wreszcie o odpoczynku pomiędzy blokami – utrzymanie koncentracji na długo nie jest możliwe bez zastrzyku świeżej energii. Dlatego jeśli możemy – odejdźmy od stanowiska pracy, zaczerpnijmy świeżego powietrza i rozprostujmy kości tak, by pobudzić organizm do dalszego działania. Życzymy powodzenia!

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz