Dzień Mężczyzny – odpowiedź na Dzień Kobiet?

Dzień Mężczyzny – odpowiedź na Dzień Kobiet?

Datę 8 marca znają chyba wszyscy panowie na ziemi, obchodzimy przecież wtedy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ustanowiony jeszcze w 1910 roku, miał za zadanie popularyzować idee praw kobiet, ich równości, możliwości wzięcia udziału w wyborach i obejmowania stanowisk publicznych. Tymczasem w świadomości ogółu trudno jest wyszukać, kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzny.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy dokładnie jest Dzień Mężczyzny?

Zapewne niewiele osób zna odpowiedź na pytanie, kiedy właściwie jest Dzień Mężczyzny. Nic dziwnego – formalnie święto to przy wsparciu ONZ zostało ustanowione dopiero w 1999 roku, a jego obchody zainicjowano w Trynidadzie i Tobago. 

Do obserwowania wydarzenia zaproszono 80 państw i od tego momentu część z obserwatorów celebruje Międzynarodowy Dzień Mężczyzny, zaś samo święto obchodzone jest 19 listopada. Dzień ten został wybrany przez jednego z inicjatorów i promotorów akcji, Jerome Teelucksingha. Tego właśnie dnia bowiem jego ojciec obchodził urodziny. 

Do tego 19.11.1989 r. piłkarska reprezentacja Trynidadu i Tobago zgrała mecz, dzięki któremu nieomal zakwalifikowała się do Pucharu Świata w piłce nożnej, a same kwalifikacje zjednoczyły pogrążony wówczas w konfliktach społecznych wyspiarski kraj. Wybór tej daty był więc oczywistym ukłonem w stronę organizatora.

Alternatywne daty Dnia Mężczyzn                 

Nie jest to jednak jedyna data, kiedy na świecie obchodzone jest to święto! W wielu krajach (m.in. w Austrii, Brazylii, Norwegii, Bułgarii czy Rumunii) daty Dnia Mężczyzny są niestałe lub są wyznaczone na inny niż 19 listopada dzień. 

Dzień Mężczyzny w Polsce za czasów minionego ustroju wypadał 4 kwietnia, obecnie zaś uznaje się 10 marca. Dzień ten związany jest z kościelnym świętem wspomnienia 40 Świętych Męczenników z Sebasty – rzymskich legionistów, którzy pod naciskiem zwierzchników nie wyrzekli się wiary chrześcijańskiej i zostali wystawieni na śmierć na mrozie. 

Z kolei w krajach b. ZSRR mężczyźni świętują zwyczajowo 23 lutego, na pamiątkę dnia Armii Czerwonej. Panie wręczają im wtedy upominki i prezenty oraz składają życzenia.

Przesłanie Międzynarodowego Dnia Mężczyzn

Gdy decydowano o ustanowieniu święta, wzięto też pod uwagę kontekst, w jakim może ono zostać rozumiane – w opozycji do Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dlatego też postanowiono odwołać się do humanistycznych wartości i oparto święto na sześciu filarach, promujących dobrze rozumianą męskość. Są to: 

  • pozytywne role, jakie pełnią mężczyźni w życiu zawodowym i poza nim, 
  • ich wkład w społeczeństwo (szczególnie w rodzinie, małżeństwie i opiece nad najmłodszymi), 
  • promocja męskiego zdrowia w szerokim zakresie, 
  • przeciwdziałanie płciowej dyskryminacji, 
  • poprawa relacji między płciami i działania równościowe,
  • codzienne tworzenie świata wolnego od krzywdy, w którym każdy będzie mógł w pełni wykorzystywać swój potencjał. 

Co roku święto mężczyzn odbywa się pod innym hasłem. Myślą przewodnią do tej pory były m.in. pomoc chłopcom i mężczyznom w szczęśliwszym, dłuższym i zdrowszym życiu, powstrzymywanie samobójstw mężczyzn, pozytywne role męskie w życiu, poszerzenie różnorodności kwestii związanych z reprodukcją itp. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży