Materiał Partnera

Dziecięca twórczość w kolorach, czyli dwa słowa o farbach i plastelinie

Dziecięca twórczość w kolorach, czyli dwa słowa o farbach i plastelinie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zdolność odbierania kolorów dziedziczymy na podobieństwo słuchu muzycznego, a od tego, jak będziemy rozwijać ten talent u dziecka zależy, czy w pełni wykorzysta swoje możliwości czy też nabierze złych nawyków. Duże znaczenie mają tu odpowiednie pomoce plastyczne.

Dziecięca komunikacja kolorami

Przeżycia wywołujące silne emocje nie są przywilejem osób dorosłych, a chociaż często słyszy się, że dzieci nie mają żadnych problemów, w rzeczywistości przeżycia najmłodszych są często trudniejsze do zrozumienia i opanowania z powodu ich braku doświadczenia. To, co nam dorosłym nie sprawia różnicy, maluchowi potrafi spędzić sen z powiek, podsuwając wyobraźni potwory pod łóżkiem i duchy za firanką. Dzieci nie zawsze potrafią wyrażać swoje emocje słowami, dlatego najlepszym sposobem na ich przekazanie jest dla nich komunikacja przez plastykę. W terminologii psychologicznej każda barwa ma swój emocjonalny odpowiednik, dzięki czemu analizując rysunek dziecka możemy określić, czy ma ono skłonność do melancholii, złości i agresji czy też jest zagubione i boi się. Osiągnięcie tego efektu jest możliwe tylko dzięki odpowiednim przyborom plastycznym, czyli farbom i plastelinie w atrakcyjnych, doskonale wyrażających emocje barwach.

Czyste kolory i ich znaczenie

Kredki, farby czy plastelina to akcesoria plastyczne, które trafiają w ręce dziecka jeszcze w wieku przedszkolnym i to na pierwszym etapie edukacji. Mamy, tatusiowie i babcie intuicyjnie wiedzą, że malowanie i lepienie z plasteliny to doskonały sposób na wyćwiczenie rączek, usprawnienie palców i tym samym przygotowanie do nauki pisania. Ta spontaniczna kreatywność ma też ogromne znaczenie dla psychiki dziecka, dlatego tak ważne jest wybieranie dla niego produktów o wyjątkowo efektownych, przyjemnych i czystych barwach. Podstawowe kolory są jak alfabet – doskonale zrozumiałe dla dziecka, jednoznacznie odczytywane i zarazem tak samo interpretowane. Ponieważ maluch wyraża emocje kolorami, namalowanie przez niego swoich uczuć, nastroju, jaki ma danego dnia czy wyrażenie niepokojów będzie równie oczywiste, jak wypowiedzenie ich przez osobę dorosłą. Świat dziecka jest prosty, opisany pojedynczymi słowami i czystymi kolorami, które wyrażają jego emocje.

Farby nie byle jakie…

Pragnąc pozytywnie wpływać na kształtowanie się psychiki dziecka, otaczając je pozytywnymi emocjami i pozwalając na samodzielne wyrażanie siebie poprzez kreatywną, kolorową twórczość, warto poświęcić trochę uwagi na wybór odpowiednich farb i plasteliny. W asortymencie firmy El-Łuk Sp.j. można znaleźć produkty, które doskonale sprawdzą się w dziecięcej twórczości, bowiem nie tylko zachowują niezbędne walory zdrowotne, ale też przyciągają uwagę pięknem barw w dowolnych wieloelementowych zestawach. Zarówno plastelinę, jak i farby dla dzieci można dopasowywać do wieku, możliwości rozpoznawania kolorów i zdolności do tworzenia, a stopniowe rozbudowywanie zestawu o kolejne barwy będzie korzystnie wpływać również na emocje dziecka. I tak, jak stopniowo zwiększy się liczba kolorów w opakowaniu, tak rozwinie się jego wrażliwość emocjonalna i umiejętność odróżniania nie tylko dobrych i złych uczuć, ale też tych pośrednich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz