Artykuł sponsorowany

Dziczyzna – polskie smaki

Dziczyzna – polskie smaki

Jedną z tradycji, która pochodzi jeszcze z czasów polski szlacheckiej, jest polowanie i szeroko pojęte leśnictwo. Ponieważ w naszym kraju gęste lasy porastają prawie 30% całej powierzchni Polski, myśliwi mają duże pole do popisu. Dzięki utrzymaniu tej działalności reguluje się poziom rozrodczy zwierząt leśnych. Rezultatem polowań jest pozyskanie mięsa zwanego dziczyzną. Jaka jest charakterystyka tego mięsa? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Rodzaje dziczyzny

Wiele przepisów kuchni staropolskiej opiera się na mięsie pozyskanym w trakcie polowania. Szczególnie na terenach wiejskich i gęsto otoczonych lasami dziczyzna była i jest jednym z głównych źródeł pełnowartościowego pożywienia. Zwierzęta, z których pozyskuje się to mięso, są zabijane na terenach zalesionych, ale także na torfowiskach, łąkach i wokół jezior.

Za dziczyznę uznaje się wszelkiego rodzaju mięso, które zostało pozyskane ze zwierzyny łownej w trakcie polowania. Zanim trafi ono na stół lub zostanie sprzedane, musi być zbadane przez weterynarza, który stwierdzi czy zwierzę było zdrowe i czy mięso nadaje się do spożycia. Polscy myśliwi mają duże pole do popisu, ponieważ teren naturalne pełne są dzikiej zwierzyny.

Według klasyfikacji dzieli się dziczyznę na:

  • dziczyznę grubą: daniele, sarny, jelenie i dziki;
  • dziczyznę drobną: zające, króliki;
  • dzikie ptactwo: bażanty, kaczki, kuropatwy, przepiórki i cyranki;

Smak złowionego na polowaniu mięsa jest dość specyficzny i nie jest tak neutralny jak na przykład pierś z kurczaka kupiona  w sklepie. Z tego względu dania przygotowane z tego mięsa smakują jedynie określonej części mięsożerców. Dziczyznę docenia się szczególnie za jej niską kaloryczność, naturalność smaku, wiele wartości odżywczych, a także unikalność przygotowanych z nich potraw.

Wielbiciele tego rodzaju mięsa zwracają uwagę na wiele czynników, zanim dokonają zakupu upolowanej zwierzyny. Niezwykle ważne są atesty weterynaryjne, czas, w którym zwierzę zostało upolowane  zabite oraz gatunek samego mięsa. Wysokiej jakości dziczyznę proponuje Sagittarius Polska firma prowadzona przez Jacka Macocha. W zakres działań tego podmiotu wchodzi nie tylko organizacja polowań zbiorowych i polowań indywidualnych, ale także przygotowywanie i dostarczanie żywności bazującej na dziczyźnie.

Skąd wziąć dobrą dziczyznę?

Ogrom lasów pozwala corocznie na odstrzał wielu zwierząt leśnych. Polowania odbywają się w określonym i obostrzone są wieloma zasadami. Do przeprowadzenia polowań potrzebne są pozwolenia oraz właściwe doświadczenie i wykształcenie i przeszkolenie. Obcowanie z bronią palną jest niezwykle niebezpiecznie, dlatego dostęp do broni mają jedynie osoby, które posiadają pozwolenie.

Ze względu na to, że jedynie przebadane przez weterynarza mięso ze zwierzyny łownej może być spożywane, warto poszukać myśliwego, który przestrzega wszystkich obostrzeń i proponuje wysokiej jakości dziczyznę. Jednym z zaufanych źródeł jest Sagittarius Polska.

W celu otrzymania ulubionej dziczyzny warto zorientować się, kiedy odbywają się poszczególne okresy łowne. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione mięso, lub potrawy z dziczyzny są świeże i spełniają wymogi bezpieczeństwa. Ci, którzy przepadają za smakiem tego rodzaju mięsa, mogą je także otrzymać w wersji suszonej, pasteryzowanej lub słojowanej. Dzięki temu można smakować potraw ze zwierzyny łownej przez cały rok.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz