Artykuł sponsorowany

Dżem, konfitura, marmolada, powidła – czym różnią się te przetwory owocowe?

Dżem, konfitura, marmolada, powidła – czym różnią się te przetwory owocowe?

Przetwory owocowe to sposób, by cieszyć się smakiem sezonowych przysmaków przez cały rok i wspaniały dodatek do dań. W sklepach można znaleźć zarówno dżemy, jak i powidła, marmolady czy konfitury, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. W istocie są to jednak odmienne produkty, a różnica tkwi przede wszystkim w proporcjach składników i sposobie przygotowania. Dowiedz się więcej!

Czym jest dżem?

Dżem to chyba najpopularniejszy rodzaj przetworów owocowych. Można przygotowywać go z bardzo wielu rodzajów owoców, które gotuje się w cukrze lub syropie (w formie rozdrobnionej lub w całości). Według prawa dżem powinien zawierać co najmniej 25 g owoców na 100 g produktu (dżem ekstra co najmniej 35). Dodatek dość dużych ilości cukru sprawia, że jest to produkt smaczny, ale mniej zdrowy od innych rodzajów przetworów. Dżem charakteryzuje ponadto obecność wyraźnych kawałków owoców. Dla uzyskania odpowiedniej konsystencji w ich produkcji często wykorzystuje się również dodatkowe substancje żelujące takie jak pektyna, żelatyna lub agar-agar. Dżemy dzielimy na wysoko- i niskosłodzone. Te drugie ze względu na wyższą zawartość owoców zwykle cieszą się większym uznaniem konsumentów.

Słodkie konfitury – co je wyróżnia?

Konfitury zwykle łatwo odróżnić od dżemu już na pierwszy rzut oka. Wykorzystują one owoce w całości (lub ewentualnie pokrojone na połówki), które zostają zanurzone w gęstym i bardzo słodkim syropie. Jak mówi przedstawiciel przetwórcy owocowo-warzywnego, firmy Megafrucht sp.j. Flis i spółka: Konfitury powstają poprzez długie i powolne gotowanie owoców w syropie, przez co zostają one nasycone słodką substancją. Cukier w tym przypadku pełni rolę konserwantu, dlatego dodaje się spore ilości tego składnika. Co ważne, do produkcji konfitur używamy tylko w pełni dojrzałych i nieuszkodzonych owoców o zwartej strukturze, która nie zniknie podczas gotowania. Dzięki temu uzyskujemy apetyczny wygląd gotowego przetworu oraz jego wyjątkowy smak. Dużym atutem konfitur jest obecność całych owoców i brak środków konserwujących. Wadą – szczególnie dla osób dbających o linię – może być duża ilość cukru.

Marmolada – jak ją poznać?

Marmolada to inaczej przecier owocowy stworzony poprzez gotowanie z cukrem. Konsystencją przypomina mus. Do jej produkcji najlepiej wykorzystywać miękkie owoce bez skórek. Nadają się do tego też egzemplarze lekko uszkodzone – jedynym warunkiem wykorzystania jest ich świeżość. Niegdyś marmolady przygotowywano wyłącznie z pigwy. Dziś zarówno firmy zajmujące się przetwórstwem owocowo-warzywnym, jak i domowi wielbiciele wekowania produkują przetwory jabłkowe, gruszkowe, brzoskwiniowe, morelowe czy truskawkowe, a także marmolady z cytrusów czy z dodatkiem warzyw. W tym przypadku można również mieszać ze sobą różne rodzaje owoców, by stworzyć unikalne kompozycje smakowe. Marmolady zwykle mają wysoką zawartość owoców i stosunkowo mało cukru.

Powidła śliwkowe i nie tylko

Powidła w pierwszej kolejności kojarzą się ze śliwkami. Przyrządzane ze słodkich węgierek wymagają dodatku jedynie minimalnej ilości cukru (który niekiedy można nawet pominąć). Powidła można jednak przygotowywać także z innych słodkich owoców (moreli, gruszek, czereśni). Ten rodzaj przetworów wyróżnia bardzo wysoka zawartość owoców (na przygotowanie 100 g produktu zużywa się ich ok. 160 g). Sekretem udanych powideł jest długotrwałe smażenie, podczas którego wyparowuje z nich woda, tworząc intensywny smak i gęstą konsystencję. Podobnie jak inne przetwory owocowe, powidła świetnie smakują z pieczywem i są wspaniałym dodatkiem do wypieków. Dobrze mogą komponować się także z mięsami i innymi wytrawnymi potrawami, dodając im nutki owocowej słodyczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz