Artykuł sponsorowany

Dwoina skórzana – właściwości i zastosowanie

Dwoina skórzana – właściwości i zastosowanie

Dwoina to każdy rodzaj skóry powstający na skutek poziomego rozcinania jej płatów, najczęściej pod nazwą tą rozumiemy dwoinę mizdrową, nazywaną także welurem. Produkowana jest równolegle z innymi rodzajami skór, najczęściej skórą licową. Ma od niej inne właściwości – jest zazwyczaj nieco bardziej podatna na rozciąganie, dzięki czemu idealnie nadaje się na przykład jako uzupełnienie skóry licowej w tapicerce meblowej.

Tajniki powstawania dwoiny

Dzieląc płat skóry na warstwy, uzyskujemy kilka cieńszych płacht. Najczęściej są one dwie, z czego początek swój bierze termin „dwoina”. Zazwyczaj wyróżniamy zatem dwoinę licową i dwoinę mizdrową, chociaż w przypadku szczególnie grubych skór – zwłaszcza wołowych, które mogą dawać od pięciu do dziesięciu milimetrów materiału – możliwe jest wydzielenie także dodatkowej, środkowej warstwy. Najczęściej słowem „dwoina” określana jest dwoina mizdrowa, zwana także dwoiną welurową lub welurem. Odróżnia się ją w ten sposób od skóry licowej. Powierzchnia dwoiny jest chropowata z obu stron, zupełnie jak spodnia warstwa skóry licowej uznawanej generalnie za bardziej pożądaną. Skóra licowa zawiera bowiem znacznie więcej silnych splotów, jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne, zginanie, przecieranie czy rozdarcie. Oczywiście skóry różnią się między sobą, nawet jeżeli pochodzą z tego samego zwierzęcia. Istotna jest przede wszystkim kwestia odpowiedniego ich wytwarzania oraz dystrybucji. Jednym z renomowanych dystrybutorów skór oraz innych tkanin jest firma Surimat.

Zastosowanie dwoiny welurowej

Dwoina welurowa, czyli mizdrowa, może być wykorzystywana w wytwarzaniu butów, gdzie ceniona jest zwłaszcza jej wysoka oddychalność. Swoje zastosowanie znajduje także w tapicerstwie meblarskim, gdzie jest w specyficzny sposób wykańczana. Celem jest zazwyczaj to, by dwoina jak najbardziej przypominała skórę licową – ze wszystkimi jej cechami, takimi jak chociażby znamiona czy blizny. Często mówi się wówczas, że górna warstwa lica została wytłoczona. Tak przygotowaną dwoinę nazywamy bardzo często ekoskórą. Dwoinę znajdziemy także w samochodach – obijane są nią kierownice, elementy deski rozdzielczej i samego wnętrza auta. Takie zastosowanie dwoiny może być nieco mylące – wielu producentów nie informuje o tym, jakiego materiału skórzanego używa, co prowadzi czasem do nieporozumień.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz