Materiał Partnera

Drzwi zewnętrzne do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drzwi zewnętrzne do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drzwi zewnętrzne to ważny element wyposażenia budynku, decydujący między innymi o naszym bezpieczeństwie oraz komforcie wnętrza domu i funkcjonalności. Istotny jest również ich wygląd. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi zewnętrznych, aby spełniały wszystkie oczekiwania?

Funkcjonalność i trwałość a budowa drzwi

Wybierając drzwi do własnego domu chcemy przede wszystkim, aby były funkcjonalne i wytrzymałe. Decyduje o tym zarówno materiał, z którego są wykonane, jak i ich budowa. Drzwi są złożoną konstrukcją, różną zależnie od tego, z czego są zrobione. Na rynku spotyka się drzwi płytowe, drewniane, płytowo-ramowe oraz stalowe. Drzwi płytowe składają się z ramy zewnętrznej oraz osłaniających ją płyt ze sklejki, litego drewna, drewna klejonego warstwowo albo płyty wiórowej. Niektóre z tych materiałów dla utrwalenia powierzchni i podniesienia estetyki poddaje się fornirowaniu i lakierowaniu. W drzwiach płytowych zarówno rama, jak i okładzina wykonane są z tego samego materiału. Wnętrze wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Podobną konstrukcję mają drzwi ramowo-płytowe, z tym że rama w nich podzielona jest na mniejsze pola. Jako płyty stosuje się drewno, sklejkę, płytę HDF lub z włókna szklanego, blachę cynkową. Drzwi stalowe wykonane są z obustronnie ocynkowanej blachy, ocieplonej pianką poliuretanową.

Komfort termiczny a współczynnik przenikalności ciepła

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu musimy też pamiętać, że stanowią one jedyną przeszkodę pomiędzy ogrzanym wnętrzem domu a temperaturami na zewnątrz. Zbyt cienka, delikatna i słabo ocieplona konstrukcja będzie powodować duże straty ciepła, a to z kolei przełoży się na komfort termiczny domu, jak i podniesie koszty ogrzewania. Sprawdzenie stanu ocieplenia drzwi to jeden z ważniejszych elementów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu. Każdy model opatrzony jest tzw. współczynnikiem przenikalności ciepła U. Im wyższy współczynnik przenikalności, tym mniej skrzydło drzwi chroni przed utratą ciepła. Optymalna wysokość tego parametru to maksimum 2,6 W/(m²K). Wartość waha się zależnie od tego, z czego drzwi zostały wykonane. W przypadku drewna zazwyczaj jest to przedział 1,8-2,6 W/(m²K), ale drzwi drewniane ocieplone mogą mieć ten współczynnik nawet na poziomie 0,9 W/(m²K). Współczynnik drzwi z PCV wypełnionych pianką waha się pomiędzy 1,3 a 2,5 W/(m²K), ocieplone drzwi stalowe to przedział 1,8-2,6 W/(m²K).

Zabezpieczenia i design

Dwa kolejne, równie istotne, elementy decydujące o wyborze to zamki i rygle zabezpieczające przed włamaniem oraz wygląd zewnętrzny, pasujący do elewacji oraz spełniający oczekiwania właściciela. O ile ten drugi jest jedynie kwestią estetyki wizualnej, o tyle odpowiednie zabezpieczenia to już kwestia najwyższej wagi, związana z ochroną naszego życia, mienia, bezpieczeństwem naszych bliskich i ogólnym poczuciem komfortu. Specjalizująca się między innymi w sprzedaży drzwi zewnętrznych firma Alpi sp.j. oferuje bardzo bogaty wybór wzorów znanych na polskim rynku producentów, cenionych między innymi za odpowiednie systemy zabezpieczeń. Drzwi ramowe między innymi wyposaża się w dodatkowe wzmocnienia z blachy oraz w trzy zawiasy, dzięki którym są one bardziej stabilne. W drzwiach stalowych montowane są specjalne bolce antywyważeniowe. Przydatny okazuje się też wizjer panoramiczny oraz sztywna lub łańcuchowa zapornica pozwalająca na uchylenie zablokowanych drzwi.

Opracowanie:
Bażanowice, Spokojna 6
tel. 33 852 73 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz