Materiał Partnera

Drukowanie 3D – jakie tworzywa sztuczne wykorzystywane są najczęściej?

Drukowanie 3D – jakie tworzywa sztuczne wykorzystywane są najczęściej?
Jeszcze do nie tak dawna możliwość wyjęcia z drukarki dowolnego trójwymiarowego przedmiotu rozpatrywana była jedynie w sferze marzeń, które być może kiedyś da się zrealizować. Niemniej jednak dynamiczny rozwój technologii spowodował, że drukarki 3D stały się urządzeniami stosowanymi nie tylko przez wielkie korporacje, ale także przez użytkowników indywidualnych. Co zatem warto wiedzieć o tworzywach sztucznych, wykorzystywanych podczas druku?

PLA – czyli wydajnie i ekologicznie

Materiałem, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony użytkowników drukarek 3D, jest PLA. Co to takiego? W języku branżowym spotkać możemy go również pod nazwą zielonego plastiku, a fakt ten wynika przede wszystkim z jego ekologicznego pochodzenia. Wytwarza się go głównie z naturalnych składników takich jak skrobia kukurydziana i trzcina cukrowa. Oznacza to nie mniej, nie więcej niż to, iż mamy tutaj do czynienia z materiałem biodegradowalnym, aczkolwiek sformułowania tego nie powinno się nadużywać.

Z praktycznego punktu widzenia ciekawe z pewnością wyda się to, że podczas podgrzewania PLA nie wytwarzają się absolutnie żadne opary, które mogłoby zagrozić naszemu zdrowiu. Dlatego właśnie materiał ten wyjątkowo dobrze sprawdzi się przy pracy w pomieszczeniach zamkniętych takich jak szkolne sale, czy pracownie naukowe. Drukowanie 3D przy wykorzystaniu PLA niesie ze sobą również inne korzyści natury praktycznej. To materiał o dobrej wytrzymałości mechanicznej, który wyjątkowo sprawdzi się w przypadku druków pokazowych. Co jeszcze warto wiedzieć?

ABS – co warto wiedzieć o tym materiale?

Wszyscy ci, którym zależy na wyjątkowo dobrej wytrzymałości mechanicznej, idącej w parze z bardzo atrakcyjnymi kosztami zakupu, powinni zainteresować się materiałem znanym jako ABS. To kopolimer termoplastyczny, który idealnie nadaje się przede wszystkim do wytwarzania często niezwykle newralgicznych części ruchomych. Cechuje się wyraźnie większą odpornością temperaturową niż PLA. Najlepszą metodą porównania efektów drukowania trójwymiarowego, bez względu na zastosowany materiał, jest oczywiście wykorzystanie własnych zmysłów.

Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do nowoczesnych drukarek? Wystarczy zwrócić się z prośbą o pomoc do najlepszych w branży specjalistów, do których zalicza się firma Dovax. Drukowanie 3D już w tej chwili może pochwalić się pokaźną rzeszą zwolenników i nic nie wskazuje na to, aby dynamika tego procesu miała wyhamować. Same urządzenia nie są jeszcze bardzo powszechne, aczkolwiek warto już teraz zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi pojęciami.

PET-G – najlepsze z dostępnych rozwiązań

Materiałem wykorzystywanym podczas druku trójwymiarowego, który powoli, acz bardzo wyraźnie zaczyna wypierać inne technologie, jest PET-G. Co to takiego? Z chemicznego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia z kopolimerem politereftalanu etylenu, który powszechnie znany jest jako najpopularniejszy materiał, służący do produkcji opakowań dla produktów spożywczych. PET-G różni się od swojego standardowego odpowiednika dodatkiem glikolu etylenowego. Specjaliści od technologii druku 3D są absolutnie zgodni co do tego, iż PET-G łączy w sobie najbardziej pożądane cechy ABS i PLA.

Dzięki doskonałej przyczepności poszczególnych warstw jest znacznie wytrzymalszy zarówno na wpływ uszkodzeń mechanicznych, jak i warunków środowiskowych. Produkty wykonane z PET-G charakteryzują dobrą dokładnością wymiarową oraz możliwością wyeksponowania wielu detali.

Opracowanie:
Ostrowiec Świętokrzyski, Ogrodowa 173A
tel. 507 507 759
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz