Materiał Partnera

Drukarki wielkoformatowe - przegląd rozwiązań

Drukarki wielkoformatowe - przegląd rozwiązań

Drukarki stały się już tak powszechnie stosowanymi urządzeniami, że spotykamy je nie tylko w każdym biurze, ale też i niemal w każdym mieszkaniu, jeśli tylko znajduje się tam komputer. Są to  urządzenia o wielostronnych funkcjach i zastosowaniach; można na nich drukować nawet wysokiej jakości kolorowe fotografie. Mniej znanymi, lecz nie mniej pożytecznymi maszynami są drukarki wielkoformatowe.

Zastosowania druku wielkoformatowego

Chociaż z maszynami do wykonywania druku wielkoformatowego zwykli śmiertelnicy rzadko kiedy mają do czynienia, to już z widomymi efektami ich pracy spotykają się na co dzień i to niemal na każdym kroku. Banery, reklamy, plakatybillboardy, grafiki na pojazdach, podświetlane znaki reklamowe, a nawet fototapety i inne podobnego typu materiały ozdobne, to rzeczy, które wszechwładnie królują na ulicach naszych miast, zachęcając do kupna, konsumpcji i zabawy; czasem są one częścią kampanii politycznych, a czasem jakichś charytatywnych akcji. Rzecz w tym, aby tego typu materiały przykuwały uwagę nie tylko treścią, lecz także jakością i perfekcją wykonania, a także odpowiednio dużymi rozmiarami. Drukarki wielkoformatowe służą także do sporządzania map i różnego rodzaju rysunków technicznych. O sposobach wykonywania takich druków i używanych do tego maszynach dowiadujemy się w firmie FUJIFILM Sericol z Warszawy.

Rodzaje druku wielkoformatowego

Współczesna technika umożliwia zadrukowywanie niemal wszystkich materiałów, zarówno  rolowych, takich jak papier, folie, siatki, tkaniny, gumy i inne elastyczne tworzywa, jak i sztywnych, wśród których możemy wymienić m.in. karton, płyty syntetyczne, drewno, ceramikę czy metalowe blachy. Stosowanych jest tutaj kilka technologii, a najważniejsze z nich to drukowanie UVSOLVENT i LATEKS oraz FINE ART PRINT.

Solwent, z uwagi na stosunkowo niskie koszty, jest najpopularniejszą dzisiaj techniką druku wielkoformatowego; jest on bardzo trwały i odporny na deszcz, słońce, deszcz i mróz. Stosowany jest do wykonywania reklam na plandekach samochodowych, billboardach, tablicach informacyjnych i innych materiałów, których ekspozycja jest bardzo długa w czasie. W stosunku do innych technik solwentowy wydruk ma jednak nieco  niższą jakość.

W druku UV tusze utrwalane są promieniowaniem ultrafioletowym, co daje bardzo wysoką jakość grafiki. Technika ta idealnie nadaje się do zadrukowywania szkła, pleksi, drewna, płyt laminowanych i płyt warstwowych.

W druku lateksowym używa się tuszy wodnych, a produkty wykonane tą techniką mogą mieć kontakt z żywnością i można je stosować np. w szpitalach i żłobkach. Jest to najbardziej proekologiczny druk.

Druk pigmentowy, znany pod nazwą FINE ART PRINT zapewnia najwyższą jakość, a jego trwałość na działanie promieni słonecznych oblicza się aż na 200 lat.

Urządzenia do wykonywania druków wielkoformatowych

Ponieważ druk wielkoformatowy jest wykonywany na wielu różnorodnych materiałach i w kilku różnych technikach, toteż używa się tutaj różnych drukarek. Mamy dwa główne typy takich maszyn: drukarki rolowe i drukarki z płaskim stołem.

Maszyny rolowe używane są do wykonywania wydruków na elastycznych podłożach, które mogą być w trakcie drukowania rozwijane z rolki lub z kilku rolek.

Maszyny z płaskim stołem są urządzeniami bardziej uniwersalnymi i można przy ich zastosowaniu nanosić grafiki tak na materiały elastyczne, jak i na sztywne płyty.

Oczywiście oba rodzaje drukarek mogą być przystosowane do wykonywania druków we wszystkich wymienionych w poprzednim akapicie technikach.

Ciekawą odmianą omawianych tu maszyn są drukarki z technologią LED UV, które zużywają mało energii i cechują się długą żywotnością swych lamp, dzięki czemu koszty ich obsługi są bardzo niskie. W innego rodzaju drukarkach można stosować tzw. technologię PARALLEL DROP SIZE, która umożliwia uzyskiwanie bardzo gładkich obrazów. Mamy wreszcie drukarki, przy których pomocy można zadrukowywać materiały dwustronnie, takie, które pracować mogą na 3 rolach jednocześnie, a  także drukarki z opcją flatbed,  czyli wyposażone w stoły do automatycznego załadunku i rozładunku materiałów sztywnych.

Możliwości współczesnej poligrafii są ogromne, a nowoczesne drukarki wielkoformatowe dostarczają mnóstwo widomych tego dowodów.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz