Materiał Partnera

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje drukarek - atramentowe oraz laserowe. Różnią się one sposobem działania, a także kosztami zakupu i parametrami takimi jak szybkość wydruku. Wybór odpowiedniego rozwiązania dla biura lub domu nie jest prosty, ale podpowiadamy, czym różnią się od siebie drukarki atramentowe i laserowe oraz która opcja będzie lepsza dla Ciebie!

Drukarka laserowa a atramentowa

Drukarki laserowe zwykle znajdują zastosowanie w miejscach, w których drukuje się często i dużo - spotkać można je w biurach, szkołach, urzędach. Drukarki te podczas druku wykorzystują światło, które elektryzuje bęben światłoczuły, który z kolei nanosi toner (czyli barwnik) na nośnik. Druk utrwalany jest przez temperaturę.

Drukarki atramentowe do drukowania wykorzystują atrament, który umieszczony jest w odpowiednich kartridżach. Nadruk na papier nanoszony jest przez głowicę atramentową. Taki druk nie wymaga utrwalenia, więc kartka papieru z atramentem nie są poddawane działaniu ciepła.

Co wybrać - laser czy atrament?

Wybór drukarki zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana. Jak podpowiadają nam eksperci z Artur Leonarski Lee-Can Serwis, drukarki atramentowe i laserowe mają sporo zalet, ale nie są też wolne od cech, które mogą być uważane za wady.

Drukarki atramentowe:

  • są tańsze w zakupie;
  • ich eksploatacja nie jest kosztowna, szczególnie kiedy możemy skorzystać z zamienników tuszy;
  • w standardzie obsługują zarówno wydruki czarno-białe, jak i wydruki kolorowe;
  • są doskonałe do domowego, ale częstego użytku - długo nieużywana drukarka atramentowa to ryzyko zaschnięcia tuszu.

Drukarki laserowe:

  • wyższa cena zakupu;
  • doskonałe wszędzie tam, gdzie drukuje się dużo i często - są o wiele szybsze od modeli atramentowych;
  • doskonale sprawdzają się także w miejscach, w których drukuje się sporadycznie - nie ma bowiem ryzyka zaschnięcia tuszu ponieważ używa się w nich tonerów;
  • w standardzie drukują tylko w czerni i bieli, kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe.

W biurach znacznie częściej wybiera się drukarki laserowe, które uważane są za godniejsze zaufania i przy korzystaniu z nich nie jest wymagany częsty serwis drukarek. Z pewnością przemawia za nimi także mniej problematyczna wymiana tonerów. W przypadku drukarek atramentowych wcale nie trudno o ubrudzenie się atramentem, tonery mają dłuższą żywotność i nie wykorzystuje się w nich tuszu. Poza tym w biurach niezbyt często potrzebne są wydruki w kolorze, drukarki laserowe są więc doskonałym wyborem! Ostateczna decyzja zależy jednak od preferencji oraz budżetu, jakim dysponujemy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz