Artykuł sponsorowany

Druk soczewkowy (lentikularny) – technologia 3D i jej zastosowanie

Druk soczewkowy (lentikularny) – technologia 3D i jej zastosowanie

Pojęcie druku lentikularnego czy soczewkowego dla większości osób brzmi obco. To jednak dobrze znana i niezbyt nowa technika druku trójwymiarowego. Co więcej, z wydrukami lentikularnymi miał styczność niemal każdy, chociażby w dzieciństwie. Na czym polega ta technologia o tajemniczej nazwie? Jakie efekty pozwala uzyskać i jakie jest jej zastosowanie? Wyjaśniamy.

Druk lentikularny (soczewkowy) – znana technologia 3D

Metoda soczewkowa, zwana również lentikularną, to znana od wielu lat technika poligraficzna. Pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów poprzez druk na specjalnej folii.

Folia lentikularna (soczewkowa) z jednej strony jest gładka, z drugiej zaś pokryta szeregiem pionowych lub poziomych soczewek. Dzięki tej niezwykłej strukturze obraz może zmieniać się wraz z kątem patrzenia. Potocznie tego typu obrazy niekiedy nazywa się „hologramami”.

Druk lentikularny wymaga specjalnych materiałów oraz maszyn, dlatego wykonują go firmy poligraficzne oraz producenci artykułów promocyjnych i reklamowych, tacy jak Axxel Sp. z o.o. Przenikające lub uzupełniające się grafiki muszą być też idealnie zgrane i dopasowane do struktury medium, na którym są drukowane. Tego typu obrazy mają coraz szersze zastosowanie w kreatywnej reklamie. Pozwalają tworzyć skuteczne narzędzia marketingowe, a wszystko dzięki temu, że przyciągają wzrok i zapadają w pamięć.

Możliwości druku soczewkowego

Technika lentikularna pozwala na uzyskanie różnych efektów obrazu. Są to:

  • 3D (trójwymiar, głębia) – obraz wydaje się przestrzenny, nabiera głębi, niektóre jego elementy sprawiają wrażenie, jakby były bliżej, inne zaś dalej,
  • flip – zmiana jednego obrazu w drugi, podczas zmiany kąta patrzenia,
  • animacja – płynna zmiana obrazów dająca efekt ruchu,
  • morphing (morfing) – płynne przejście jednego obrazu w drugi,
  • zoom – wrażenie przybliżenia i oddalenia pewnych elementów obrazu, wraz ze zmianą kąta patrzenia.

W zależności od wybranego efektu zmiana obrazu może zachodzić w przypadku poruszania obrazem w osi pionowej lub poziomej (prawo-lewo lub góra-dół).  W przypadku soczewek ustawionych na folii poziomo (zmiana obrazu podczas poruszania góra-dół) możemy uzyskać efekt flipu, animacji, morfingu i zoomu, pionowy układ soczewek (prawo-lewo) umożliwia zaś flip i efekt głębi (3D).

Zastosowanie techniki soczewkowej

Druk lentikularny daje bardzo efektowne, atrakcyjne rezultaty. W związku z tym jest chętnie wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju gadżetów i materiałów marketingowych. Techniką tą ozdabia się kartki pocztowe, etykiety, breloczki, magnesy, podkładki pod myszki komputerowe, naklejki, zabawki, opakowania, okładki czasopism i książek oraz wiele innych przedmiotów i gadżetów. Druk soczewkowy zastosować można również w większych formatach, co coraz chętniej wykorzystują np. producenci plakatów filmowych. Choć technologia ta nie jest nowinką, to jej ciągłe udoskonalanie oferuje coraz szersze metody zastosowania i coraz lepszą jakość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz