Materiał Partnera

Druk offsetowy – do czego się go wykorzystuje?

Druk offsetowy – do czego się go wykorzystuje?

Współczesne drukarnie oferują swoim klientom wiele rozwiązań w zakresie druku. Jednym z najpopularniejszych jego rodzajów jest druk offsetowy. Jego historia sięga aż XVIII wieku, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, druk offsetowy zyskał jeszcze większe uznanie zleceniodawców. Na czym polega jego magia? Gdzie najczęściej stosuje się druk offsetowy?

Druk offsetowy – krótka charakterystyka

Druk offsetowy wybierany jest do tworzenia profesjonalnych wydruków i raczej dla średnich i dużych nakładów. Jego technologia ma więc bardziej masowy charakter, niż dostępny obecnie niskonakładowy druk cyfrowy. Mówiąc w dużym skrócie, druk offsetowy polega na przeniesieniu grafiki z płaskiej matrycy na papier lub inne podłoże, z zastosowaniem pośredniej formy gumowej. Druk kolorowy uzyskuje się przez nałożenie czterech kolorów składowych: cyan, magenta, żółty oraz czarny (w skrócie CMYK) oraz ewentualnych kolorów dodatkowych.

Maszyny tego typu drukują w technice arkuszowej oraz rolowej. Specjaliści wyróżniają różne formy druku offsetowego, w tym wodny i bezwodny oraz druk „na zimno” i „na gorąco”.

Jak informuje specjalista z agencji reklamowej M&M Graphic – urządzenia do druku offsetowego mają duże gabaryty i są bardzo drogie. Realizowane są z ich użyciem średnio- i wielkonakładowe zamówienia. Maszyny te drukują na bardzo zróżnicowanych podłożach, jak np. offset, kreda, karton, czy papier samoprzylepny. Ciągły rozwój tej technologii nieustannie usprawnia cały proces drukowania, jak również wpływa na coraz to lepszą jakość możliwą do uzyskania na coraz bardziej zróżnicowanych podłożach. Druk offsetowy jest mimo wszystko dość złożonym procesem, dlatego też małe nakłady w tej technologii są kosztowne lub po prostu nieopłacalne.

Zastosowanie druku offsetowego

Zastosowanie druku offsetowego pozwala na wierne zreprodukowanie nawet bardzo trudnych obrazów, za co ten rodzaj technologii druku ceniony jest najbardziej. Przy zastosowaniu druku cyfrowego nie zawsze jest to możliwe. Nie bez znaczenia jest również bardzo szeroka gama podłoży, na których możliwy jest druk offsetowy oraz rodzajów wykończenia samego druku (foliowanie, lakierowanie, złocenie, tłoczenie, bigowanie itp.).

Jakie materiały poligraficzne można stworzyć z wykorzystaniem offsetu? Oto wybrane przykłady:

 • wizytówki,
 • ulotki,
 • foldery / broszury / katalogi,
 • czasopisma,
 • gazetki promocyjne,
 • kalendarze,
 • notesy,
 • papiery firmowe,
 • plakaty,
 • teczki,
 • książki,
 • opakowania,
 • mapy.

Zanim zdecydujemy się powierzyć wybranej drukarni wykonanie określonych produktów, warto zapoznać się z jej dotychczasowymi realizacjami w tym właśnie zakresie. Zazwyczaj są one dostępne na stronie internetowej danej firmy. Oprócz samego wydruku wiele drukarni posiada własne studio graficzne, w którym jest w stanie przygotować profesjonalne projekty oraz zapewnić najwyższej jakości przygotowanie do samego procesu druku. Korzystajmy więc z usług drukarni, które mogą poszczycić się dużym doświadczeniem w branży oraz odpowiednim parkiem maszyn.

Opracowanie:
Świecie, Klasztorna 16
tel. 52 332 46 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz